Wirus HPV wywołuje raka głowy oraz szyiWirus HPV wywołuje raka głowy oraz szyi

Na początku kwietnia na łamach magazynu HealthDay News opublikowano informację na temat wzrostu zachorowań na raka występującego w okolicy głowy i szyi, a spowodowanego zakażeniem wirusem HPV. Stosowane przez naukowców ogólne określenie „rak głowy i szyi” dotyczy takich typów nowotworu jak: rak jamy nosowej, rak zatok, rak warg, rak jamy ustnej, rak ślinianek, rak gardła czy rak krtani.

Do tej pory uważano, że głównym czynnikiem wpływającym na rozwój tych typów nowotworu był alkohol i tytoń. Niemniej jednak z najnowszych badań wynika, iż znaczącą rolę odgrywa w tym przypadku również zakażenie wirusem HPV.

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Orleanie pod przewodnictwem prof. Edwarda Peters’a przeanalizowali raporty z 40 amerykańskich rejestrów nowotworów od 1995r. do 2005r. W wyniku tych badań stwierdzono znaczący wzrost nowotworów głowy i szyi w obszarach silnie związanych z zakażeniem wirusem HPV, czyli w okolicach migdałków, języka oraz części ustnej gardła. Najwięcej przypadków nowotworu głowy i szyi wykryto u młodych ludzi zwłaszcza rasy białej i Latynosów.

Wirus HPV przekazywany jest głównie przez kontakty seksualne i do tej pory związany był przede wszystkim z rozwojem raka szyjki macicy u kobiet. Biorąc pod uwagę dużą zachorowalność na ten nowotwór, naukowcy stworzyli szczepionkę, która zdaniem prof. Petersa może również zapobiegać rozwojowi raka głowy i szyi.

Wirus HPV jest wykrywany obecnie w naszym kraju za pomocą specjalistycznych badań DNA. Materiał do badania pobiera się z miejsc, gdzie potencjalnie mogą występować zmiany nowotworowe. Dlatego też testy DNA mogą śmiało posłużyć jako narzędzie do wykrywania przyczyny raka głowy lub szyi spowodowanej zakażeniem HPV.

Powrót

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

 

Data publikacji: 13/05/2015, Data aktualizacji: 29/11/2018