Wysoki poziom żelaza – co oznacza?

Co oznacza wysokie stężenie żelaza, Kto częściej ma za wysokie żelazo, Co oznacza za wysokie żelazo w ciąży, Czy za wysokie żelazo jest niebezpieczne

Wysoki poziom żelaza – co oznacza?

Co oznacza wysokie stężenie żelaza, Kto częściej ma za wysokie żelazo, Co oznacza za wysokie żelazo w ciąży, Czy za wysokie żelazo jest niebezpieczneJednym z najważniejszych składników krwi człowieka jest żelazo, które jest niezwykle istotne dla naszej kondycji zdrowotnej i dobrego samopoczucie. Wchodzi w skład hemoglobiny, czerwonego barwnika krwi, której głównym zadaniem jest transportowanie i dostarczanie tlenu do poszczególnych części organizmu. Od prawidłowej zawartości żelaza w krwi zależy właściwy wzrost i odnawianie się tkanek. Często nieustanne zmęczenie ma swoją przyczynę w niedoborze tego składnika. Również brak odporności powinien skłonić do refleksji.

Co oznacza wysokie stężenie żelaza?
Kto częściej ma za wysokie żelazo?
Co oznacza za wysokie żelazo w ciąży?
Czy za wysokie żelazo jest niebezpieczne?

Co oznacza wysokie stężenie żelaza?

Częściej mówi się o niedoborze żelaza we krwi. Jednak równie istotnym problemem jest za wysokie żelazo. Prawidłowa zawartość składnika we krwi wynosi od 70 do 150 mikrogramów/dl. Przekroczenie normy może przyczynić się do poważnych zaburzeń. Okazuje się, że zbyt wysokie stężenie żelaza, może być bardziej niebezpieczne niż jego niedobór. Ciągłe zmęczenie, złe samopoczucie, osłabienie mogą być jego objawem. W wielu przypadkach jest objawem choroby – hemochromatozy.

Kto częściej ma za wysokie żelazo?

Problem częściej dotyczy mężczyzn, jednak i kobiety nie powinny go bagatelizować. Rzadko dotyka ludzi młodych, zazwyczaj pierwsze sygnały pojawiają się w wieku średnim. Niepokojące są zaburzenia miesiączkowania. Należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, który zleci odpowiednie badania w tym kierunku.

Co oznacza za wysokie żelazo w ciąży?

Ciąża jest bardzo ważnym okresem w życiu kobiety i dziecka. Poziom żelaza jest niezwykle istotny ponieważ warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Niedobór lub nadmiar żelaza może spowodować szereg nieprawidłowości. Cukrzyca ciążowa, która może przekształcić się w cukrzycę typu B, jest efektem zbyt wysokiego poziomu tego składnika. Systematyczne badania kontrolne minimalizują tego typu zagrożenia, umożliwiają zastosowanie właściwych leków, które ustabilizują sytuację.

Czy za wysokie żelazo jest niebezpieczne?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza jest niebezpieczny dla zdrowia. Zaburzenia rytmu serca, jego niewydolność, problemy z miażdżycą, czy nadciśnieniem mogą być efektem utrzymującej się nieprawidłowości. Serce może ulegać licznym uszkodzeniom, problemy z wątrobą mogą prowadzić do cukrzycy.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top