Upuszczanie krwi – naturalna metoda leczenia wysokiego poziomu żelaza

leczenie hemochromatozy

Wysoki poziom żelaza może być bardzo niebezpieczny i może prowadzić do zniszczenia narządów. Jego przyczyną często jest choroba genetyczna – hemochromatoza.

Warto ją wcześnie zdiagnozować poprzez wykonanie testu genetycznego – jest to jedyna metoda 100% wykluczenia choroby lub potwierdzenia genetycznej skłonności do zachorowania. Gdy diagnoza jest poprawnie postawiona, można szybko wdrożyć skuteczne leczenie i ochronić się przed poważnymi konsekwencjami. Nieleczona hemochromatoza prowadzi bowiem do cukrzycy, niedoczynności tarczycy, problemów ze stawami, impotencji, a nawet marskości i raka wątroby.

Co więcej, choroba jest dziedziczna, co oznacza że gen hemochromatozy jest przekazywany dziecku przez rodzica. Warto zatem zbadać również swoich najbliższych.

 

objawy hemochromatozaobjawy hemochromatoza

 

Ale jak się leczy za wysoki poziom żelaza?

 

  • Flebotomia (krwioupusty) – brzmi przerażająco? Niesłusznie! Upusty krwi to skuteczna i równocześnie bezpieczna metoda leczenia hemochromatozy. Sam zabieg prawie niczym się nie różni od procedury oddawania krwi do celów krwiolecznictwa i jest wykonywany zawsze pod opieką lekarza lub pielęgniarki. Trwa zazwyczaj około 15-30 minut.
  • Jest to metoda naturalna, która nie wymaga codziennego zażywania leków. Upusty krwi na początku leczenia przeprowadzane są często raz na tydzień aż do momentu uzyskania poziomu ferrytyny 50 ng/ml. Po osiągnięciu tego poziomu powtarza się upusty krwi w odstępach kilkumiesięcznych.
  • W niektórych przypadkach upusty krwi zastępuje się stosowaniem leków chelatujących żelazo, jednak skuteczność tej metody jest dużo mniejsza.
  • U mężczyzn często dodatkowo stosuje się hormonalną terapię zastępczą testosteronem, aby cofnąć objawy związane z impotencją, brakiem libido czy niepłodnością.

Należy pamiętać, że każdy sposób leczenia musi być zlecony i kontrolowany przez lekarza prowadzącego. Nigdy nie należy leczyć się na własną rękę.

ZAMÓW ZESTAW TESTOWY DO SAMODZIELNEGO POBRANIA PRÓBKI

leczenie hemochromatozyOdczynniki stosowane do wykonania naszego testu na hemochromatozę posiadają certyfikat IVD. Dzięki temu posiadają gwarancję, że mogą być stosowane w diagnostyce medycznej. Nie wszystkie testy na rynku posiadają ten certyfikat, ponieważ kontrola jakości jest kosztowna. Daje jednak pacjentowi bezpieczeństwo i pewność wyniku, dlatego my szczególnie o nią dbamy.

 

Pobierz nasz bezpłatny poradnik:leczenie hemochromatozyDowiedz się więcej:


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

zadzwoń teraz

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr Izabella Domurat
mgr Daria Stuchlik

.

Data publikacji: 01/12/2017, Data aktualizacji: 27/12/2021