Zażywasz dodatkowo żelazo?

Zażywasz dodatkowo żelazo

 

Sprawdź czy jest to bezpieczne dla Ciebie

Nasze zdrowie zależy w głównej mierze od prawidłowego poziomu żelaza w organizmie. Doskonale wiemy, że jak jest go za mało wówczas chorujemy na anemię. A czy wiecie Państwo, że nadmiar żelaza jest równie niebezpieczny jak jego niedobór? Mało kto z nas wie, że żelazo zgromadzone w nadmiarze w organizmie poważnie uszkadza tkanki prowadząc do cukrzycy, zaburzeń pracy serca a nawet do marskości wątroby. Są to zmiany nieodwracalne dlatego też przed podjęciem decyzji o dodatkowym suplementowaniu żelaza należy sprawdzić na początku poziom żelaza w naszym organizmie oraz to, czy nie chorujemy na choroby powodujące nadmierne gromadzenie się żelaza (np.: hemochromatozę). Dla bezpieczeństwa warto też porozmawiać z lekarzem, czy dodatkowa dawka żelaza jest rzeczywiście nam potrzeba.

Żelazo – niezbędne do życia

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem ponieważ odpowiada za równowagę wielu narządów.

  • Każdy z nas w prawidłowych warunkach posiada ok. 3-5 g żelaza, przy czym najwięcej żelaza (ok. 75%) związane jest z hemoglobiną.
  • Jeśli badamy krew to jego prawidłowe stężenie powinno wynosić 12,5-26,9 µmol/L (dane te mogę się różnić w zależności od laboratorium i zastosowanej jednostki)
  • Codzienne z jedzeniem pobieramy 10-15 mg żelaza, ale tylko ok. 1 % tego wchłania nasz organizm.
  • Codziennie tracimy ok. 1 mg żelaza z potem, moczem lub przez utratę krwi w przewodzie pokarmowym.

Nasz organizm może czerpać żelazo z pożywienia, ale w główniej mierze pobiera je z wewnętrznego obiegu w organizmie. W zależności od wieku i płci potrzebujemy różne dawki żelaza. Największe zapotrzebowanie na żelazo występuje w czasie ciąży a najmniejsze u mężczyzn (niezależnie od wieku) i u kobiet po 50 roku życia.

Hemochromatoza – stan gdzie żelazo odkłada się w nadmiarze

Kiedy chorujemy na hemochromatozę przez lata w naszym organizmie gromadzi się nadmiar żelaza. Pierwsze objawy tzw. przeładowania żelazem pojawiają się wtedy, kiedy zgromadzimy 20-50g żelaza. Objawem tego jest zmęczenie, ogólne osłabienie, bóle brzucha czasami bóle stawów. Są to symptomy powszechnie występujące dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie skojarzyć, że jest to właściwie spowodowane nadmiarem żelaza. Jeśli w takiej sytuacji nie podejmiemy żadnych dalszych kroków, to żelazo będzie się nadal gromadziło w różnych tkankach, powodując ich uszkodzenie. W konsekwencji doprowadzi to do cukrzycy, kardiomiopatii, impotencji, zapalenia stawów i marskości wątroby. Nierzadko konsekwencją marskości jest rak wątrobowokomórkowy.

Stąd nim zaczniemy suplementować żelazo, warto wiedzieć czy nasz organizm nie jest już nim przeciążony. A jeśli nasze parametry biochemiczne krwi będą wskazywać na większą zawartość tego pierwiastka należy sprawdzić, czy nie jest to spowodowane chorobą genetyczną.

  • Możesz zamówić zestaw do samodzielnego pobrania w domu. Próbką do badania jest wymaz z policzka. Każda próbka jest objęta gwarancją jakości.

Hemochromatoza Standard

  • 3 mutacje w genie: C282Y, H63D, S65C 
  • wynik on-line w 5-15 dni roboczych
  • zestaw do samodzielnego pobrania
  • bezpłatna dostawa przez kuriera lub wygodna wysyłka paczkomatem
  • darmowa wysyłka zestawu za granicę

Cena: 297 zł

Zamów teraz

Hemochromatoza- jedna z najczęstszych chorób genetycznych

Hemochromatoza to jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych, która odpowiada za gromadzenie się żelaza w naszym organizmie. Przyjmuje się, że 5-20 % naszego społeczeństwa może mieć mutacje w genie, przez co wchłaniamy więcej żelaza niż potrzebuje.

Niestety przez mało charakterystyczne pierwsze objawy, postawienie prawidłowej diagnozy u chorych na hemochromatozę zajmuje bardzo często ok. 10 lat. Tymczasem jest to choroba, która jeśli wcześnie zostanie wykryta daje bardzo dobre rokowania- można uniknąć cukrzycy czy marskości wątroby.

Prostym badaniem DNA można sprawdzić czy dana osoba jest obciążona genetycznie hemochromatozą bo jest to informacje, która może w przyszłości wymóc na nas regularną kontrolę zawartości żelaza w organizmie.

 

Dowiedz się więcej:

 

Wszystkie artykuły
Back to Top