Za wysoki poziom żelaza we krwi – co oznacza?

Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi, Czy podwyższony poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny, Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dziecka, Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dorosłego

Za wysoki poziom żelaza we krwi – co oznacza?

Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi, Czy podwyższony poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny, Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dziecka, Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dorosłegoŻelazo jest jednym z ważniejszych składników hemoglobiny. Ten czerwony barwnik, który jest zawarty w erytrocytach, spełnia szczególna rolę. Hemoglobina dostarcza i transportuje tlen do organizmu człowieka, umożliwiając jego prawidłowe funkcjonowania. Żelazo zatem wspomaga pracę organizmu, reguluje układ nerwowy, jest niezwykle ważne dla układu odpornościowego, pozwala zlikwidować niebezpieczne substancje pojawiające się w wątrobie. Zarówno podwyższony poziom żelaza we krwi, jak i jego niedobór są groźne dla organizmu i mogą stać się przyczyną wielu chorób i zaburzeń.

Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi?
Czy podwyższony poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny?
Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dziecka?
Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dorosłego?

Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi?

Niewłaściwy poziom żelaza we krwi najczęściej jest skutkiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Może być sygnałem wielu chorób i dolegliwości. Wymienić tu należy: choroby wątroby, cukrzyca typu B, problemy ze stawami, niepłodność, zbyt wcześnie pojawiająca się menopauza. Pacjent często jest zmęczony, nie potrafi się skoncentrować, mogą pojawić się problemy z sercem.

Czy podwyższony poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny?

Lekarze alarmują, że nie wolno lekceważyć podwyższonej ilości żelaza w organizmie. Często przedłużający się stan prowadzi do zaburzeń w pracy serca. Nadmiar żelaza uszkadza wątrobę, powoduje rozwijającą się marskość narządu, może doprowadzić nawet do nowotworu. Równie groźne jest rozwijające się nadciśnienie i brak równowagi hormonalnej organizmu.

Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dziecka?

Niewłaściwy poziom żelaza we krwi u dziecka sprzyja zmęczeniu, bladości skóry, problemów z koncentracją. Zagrożony jest również rozwój intelektualny i fizyczny. Dlatego bardzo ważne jest, aby systematycznie wykonywać badania kontrolne i monitorować wszelkie nieprawidłowości. Dodatkowo, istnieje niebezpieczeństwo poważnej choroby, hemochromatozy, związanej z nadmiernym gromadzeniem się tego składnika w organizmie.

Co oznacza podwyższony poziom żelaza we krwi u dorosłego?

Nadmiar żelaza u osoby dorosłej może świadczyć o chorobach wątroby czy niewłaściwej diecie. Również choroby genetyczne często wiążą się z tym zaburzeniem. Istotna jest systematyczna kontrola pod opieką lekarza rodzinnego lub specjalisty.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top