Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Męczą Cię bóle brzucha, biegunki i wzdęcia? To może być celiakia!

 

Bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunki, wymioty… Te i inne nieprzyjemne objawy mogą wiązać się z celiakią – trwałą nietolerancją glutenu. Ta podstępna choroba może doprowadzić również do innych powikłań, np. nowotworów. Tymczasem wystarczy prosty test DNA i wdrożenie leczenia, aby poprawić jakość życia i uchronić się przed skutkami nieleczonej celiakii!

 
 
 
 
 

Celiakia poważnie wyniszcza organizm…

Jeśli na nią chorujesz, gluten działa na Twój organizm toksycznie. Dochodzi do wyniszczenia kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych. W konsekwencji pojawiają się niedobory ważnych składników (w tym witamin i minerałów), leki nie mogą się wchłaniać, a w jelitach występuje stały stan zapalny.

Dlaczego tak się dzieje? Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm zamiast trawić gluten, wytwarza przeciwciała, które niszczą jelita.

 

Celiakia pełnoobjawowa – gdy masz ból brzucha, biegunki czy wzdęcia

Ten rodzaj celiakii objawia się przede wszystkim kłopotami gastrycznymi. Mogą więc występować właśnie ból brzucha, biegunki, spadek apetytu, wzdęcia, zaparcia, wymioty czy nudności. Tego typu objawy towarzyszą najczęściej chorym na celiakię dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym. Mogą jednak pojawić się u każdego chorego.

 

Anemia, bóle głowy, zmęczenie… i inne objawy celiakii

Objawy nieoczywiste mogą występować u Ciebie razem z kłopotami z układem pokarmowym albo samodzielnie. Powinny zaniepokoić Cię m.in. bóle głowy, mięśni i/lub kości, wczesna osteoporoza, afty w jamie ustnej, uporczywa anemia, przewlekłe zmęczenie i brak energii, spadek libido, problemy z koncentracją, zmiany skórne, niepłodność czy poronienia. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju objawów celiakia wyniszcza Twój organizm, a niedożywienie pogłębia się z każdym dniem!

 

Najbardziej dokładny pakiet badań genetycznych na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Odczynniki stosowane do wykonania naszego testu na celiakię posiadają certyfikat IVD. Dzięki temu mają Państwo gwarancję, że mogą być stosowane w diagnostyce medycznej. Nie wszystkie testy na na rynku posiadają ten certyfikat ponieważ kontrola jakości jest kosztowna. Daje jednak pacjentowi bezpieczeństwo i pewność wyniku dlatego my szczególnie o nią dbamy.

Aż 95% chorych nie wie o swojej celiakii

Narażając się nie tylko na przykre objawy m.in ze strony układu pokarmowego, ale też znacznie zwiększając ryzyko nowotworu. Tymczasem prawidłowa diagnostyka jest szansą na zdrowsze i przyjemniejsze życie – wolne od dokuczliwych symptomów.

Jeśli odczuwasz więc jakiekolwiek objawy, które mogą wiązać się z celiakią, nie zwlekaj z badaniami! Nie zapominaj również, że trwała nietolerancja glutenu nie jest chorobą, na którą chorują wyłącznie dzieci – może uaktywnić się w każdym wieku.

Test DNA – sprawdź, czy masz celiakię

Diagnostykę tej choroby najlepiej zacząć właśnie od badania genetycznego. Dlaczego? Celiakia jest schorzeniem o podłożu genetycznym. To oznacza, że żeby zachorować, musisz mieć określone geny: HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8. Test DNA umożliwia pewne wskazanie, czy występują one u Ciebie. Jeśli nie, celiakia zostaje na zawsze wykluczona. Jeśli tak – w postawieniu diagnozy pomocne będą dodatkowe badania (oznaczenie przeciwciał), które sprawdzają aktywność choroby.

celiakia badanie

Badanie obejmuje:
Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
Zalecenia lekarskie do wyniku – do Twojego wyniku dołączymy zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego, dzięki temu będziesz wiedział jaka jest dalsza ścieżka postępowania. Będziesz miał również pod ręką przykładowy jadłospis przygotowany przez specjalistę. 

Prawidłowa diagnoza – klucz do zdrowia

Tylko wtedy będziesz mieć pewność, czy za Twoje dolegliwości odpowiada celiakia. Jeśli okaże się, że chorujesz, wyeliminowanie uporczywych objawów będzie możliwe po przejściu na dietę bezglutenową. Najlepiej zrobić to po konsultacji z dietetykiem, który dobierze jadłospis w taki sposób, by udało Ci się dodatkowo uzupełnić powstałe w czasie choroby niedobory. Pamiętaj, że odpowiednia diagnostyka i wprowadzenie leczenia są Twoją szansą na zdrowe życie!

Dowiedz się więcej: 

 

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tagi: łuszczyca leczenie, łuszczyca leczenie dietą, łysienie plackowate leczenie, łysienie plackowate objawyproblemy skórne, egzema, azs, atopowe zapalenie skóry leczenie, egzema leczenia

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.