3 fakty na temat celiakiiMasz łuszczycę? Sprawdź, czy możesz ją wyleczyć dietą bezglutenową

Badania pokazują, że nawet 104 000 pacjentów w Polsce, którzy leczą się na łuszczycę mogłoby skutecznie poprawić swój stan zdrowia tylko dzięki wykonaniu badania na celiakię (trwałą nietolerancję glutenu) i włączeniu diety bezglutenowej.

gwarancja wyniku

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….
>
Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu uważana jest często za chorobę wieku dziecięcego. To błąd! Może ona ujawnić się w każdym wieku. Dodatkowo często jej objawy są bardzo mało charakterystyczne. Pacjenci i lekarze kojarzą tę chorobę głównie z bólami brzucha, wzdęciami czy biegunkami, a objawem celiakii może być np. łuszczyca, złe samopoczucie, niska waga, osłabienie, bóle głowy, problemy z poczęciem dziecka czy poronienia. Jeśli leczysz się na łuszczycę koniecznie powinieneś wykonać również badanie w kierunku trwałej nietolerancji glutenu czyli celiakii. Więcej na temat łuszczyca leczenie …

Dlaczego badanie w kierunku celiakii jest tak ważne w leczeniu łuszczycy

W przeprowadzonych badaniach u 16% pacjentów leczących się na łuszczycę stwierdzono podwyższony poziom przeciwciał związanych z celiakią (trwałą nietolerancją glutenu). Po włączeniu u nich diety bezglutenowej odnotowano poprawę stanu zdrowia.

Profesor G. Michaelsson w jednym z wywiadów opublikowanych w czasopiśmie „Psoriasis Advance” wydawanym przez National Psoriasis Foundation w USA zapytany o to co radzi chorym na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów  powiedział, że:
.

zaleca wszystkim pacjentom z umiarkowaną lub ciężką łuszczycą lub łuszczycą krostkową rąk i stóp wykonać badania pod kątem celiakii. Koszty wykonania takiego badania są niskie, a wyniki mogą być bardzo satysfakcjonujące. Z obserwacji profesora wynika, że pacjenci z łuszczycą i utajoną celiakią przechodząc na dietę bezglutenową byli wolni od łuszczycy po raz pierwszy od 25 lat!

Jak sprawdzić, czy łuszczyca może być spowodowana celiakią?

Aby sprawdzić, czy test genetyczny na celiakieprzyczyną łuszczycy jest celiakia pacjenci czasem przechodzą na próbną dietę bezglutenową. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie ponieważ nawet jeśli nastąpi poprawa nadal nie mamy pewności, że przyczyną naszego problemu faktycznie jest nietolerancja glutenu.Jeśli chcesz sprawdzić, czy łuszczyca może być spowodowana celiakią – zrób prosty test genetyczny. To najbardziej pewne badanie pod kątem trwałej nietolerancji glutenu i aby je wykonać możesz być na diecie bezglutenowej. Dodatkowo do każdego wyniku badania otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Wynik możesz też omówić z naszym dietetykiem, dzięki czemu od razu zaproponuje Ci on właściwą dietę, która pomoże wyeliminować u Ciebie łuszczycę. Wykonanie badania genetycznego daje Ci jeszcze jedną ważną korzyść. Jeśli się okaże, że masz geny związane z celiakią, to jest to istotną informacją dla Twoich najbliższych. Oni również  mogą chorować na trwałą nietolerancję glutenu lub zachorować na nią w przyszłości. Możesz uchronić ich więc przed groźnymi powikłaniami tej choroby.

Czym jest celiakia?

Celiakia jest trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu, która zapisana jest w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (DQ2 i DQ8) mogą na nią zachorować. Innymi słowy jeśli nie masz predyspozycji genetycznych prawdopodobnie nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego najlepszym badaniem na celiakię jest test genetyczny.

 

lekarz Sławomir Krzemiński

Celiakia prowadzi do zaniku kosmków jelitowych. Te z kolei są odpowiedzialne za wchłanianie składników  z pożywienia. Jeśli kosmki zanikną, to Twój organizm nie będzie mógł czerpać z pożywienia składników, które są mu potrzebne. To doprowadzi do jego stopniowego wyniszczenia. Objawem tego mogą być m.in zmiany skórne takie jak wysypka, świąd, podrażnienie, opryszczka na skórze, rumień, grudki zapalne, pęcherzyki itp. oraz łuszczyca. Co ważne tym zmianom można przeciwdziałać stosując odpowiednią dietę.
.

 

.

jelito cienkieIm bardziej kosmki jelitowe są zniszczone tym organizm staje się słabszy. Pogłębia się niedożywienie, co ma wpływa na wszystkie organy również na mózg. Osoba chora na celiakię spożywając gluten naraża się na wiele uciążliwych i często także niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji m.in
– depresję,
– anemię,
– problemy ze szkliwem,
– brak energii do życia,
– apatię,
– podatność na choroby – niską odporność,
– osteoporozę (również u dzieci!)
– a nawet na nowotwór
– zapalenie jamy ustnej

Im szybciej zostanie u Ciebie zdiagnozowana celiakia, tym lepiej dla Twojego zdrowia – będziesz miał szansę uniknąć wielu chorób i w tym raka jelita!

 

 

.

Przeczytaj więcej:  Łuszczyca objawy, Łuszczyca leczenie

poradnik kiedy gluten szkodzi

 

 


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

zadzwoń teraz

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr Izabella Domurat
mgr Daria Stuchlik

.

Data publikacji: 06/04/2017, Data aktualizacji: 10/05/2022