5 powodów dlaczego warto wykonać badanie DNA na hemochromatozę

01_Badanie DNA jako jedyne jest w stanie potwierdzić czy wysoki poziom żelaza w naszym organizmie jest spowodowany hemochromatozą. Nie ma innych badań, które byłyby w stanie potwierdzić genetyczną skłonność do zachorowania lub wykluczyć tę chorobę.
02_Badania DNA są zalecane jako pierwsze badania u członków rodzin gdzie hemochromatoza się pojawiła, bo to może wskazać osoby potencjalnie zagrożone rozwojem niebezpiecznych objawów – osoby te powinny być regularnie poddawane badaniom kontrolującym stan przeładowania żelazem. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i rodzeństwa osoby chorej.
03_Wg przyjętych standardów badania genetyczne powinno się wykonać od razu po stwierdzaniu zawyżonych parametrów gospodarki żelazem we krwi. Wynik testu genetycznego wskazuje na konieczność wykonania kolejnych badań.
04_Badanie genetyczne najwcześniej pokazuje czy dana osoba jest zagrożona uszkodzeniem tkanek, dzięki czemu można bardzo szybko wprowadzić w życie działania profilaktyczne: np. bardzo częste, regularne badania parametrów biochemicznych na zawartość żelaza w organizmie, które w tradycyjnych badaniach morfologicznych nie są ujęte. Jeżeli jest taka potrzeba, lekarz wdroży skuteczne leczenie.  Dzięki temu jesteśmy w stanie uchronić siebie lub najbliższych przed nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek.
05_Badanie genetyczne może znacznie skrócić czas postawienia diagnozy, a jak donoszą medyczne dane literaturowe często zajmuje to ok. 10 lat (od wystąpienia objawów do postawienia diagnozy i co najważniejsze wprowadzenia skutecznego leczenia). Trzeba wziąć pod uwagę, że na początku u wielu osób pojawia się tylko zmęczenie, osłabienie,  ból brzucha (jak w innych chorobach: celiakia, nietolerancja laktozy), czy bóle stawów (jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów).

Badanie genetyczne jest bezbolesne i nieinwazyjne, a specjalny zestaw pozwala na samodzielne pobranie próbki bez wychodzenia w domu. Test genetyczny wykonuje się raz na całe życie (badamy DNA, które nigdy się nie zmienia), a jego wynik jest niezmienny w czasie i niezależny od innych czynników (jak dieta, styl życia, suplementacja czy leczenie farmakologiczne).

  • Badanie daje wiedzę na całe życie – nasze geny są niezmienne, więc badanie wykonuje się tylko raz.
  • Próbką do badania jest wymaz z policzka, który można pobrać samodzielnie w domu za pomocą naszego zestawu.
  • Każda próbka jest objęta gwarancją jakości
  • Wynik wysyłamy na wskazany adres e-mail w 15 dni roboczych
  • Zestaw testowy dostarczamy, a próbkę odbieramy z dowolnego miejsca w Polsce bezpłatnym kurierem
  • Darmowa wysyłka zestawu za granicę
  • Odczynniki stosowane do badania posiadają certyfikat IVD

 


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-czw. 7:00-22:00, pt, 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
Data publikacji: 12/10/2017, Data aktualizacji: 27/07/2018