Badania kariotypu – przydatne przy poronieniach i niepłodności

badania kariotypu, badanie kariotypu po poronieniu, badanie kariotypu a niepłodnośćJakie badania genetyczne wykonuje się w przypadku niepłodności i poronień? Jedne z nich to badania kariotypu, ponieważ defekty w chromosomie/chromosomach u jednego lub obojga partnerów mogą przyczyniać się właśnie do problemów z utrzymaniem ciąży.

Badania kariotypu – pomocne w diagnostyce problemów z poczęciem

Źródła naukowe mówią, że aż 3-6% par z problemem poronień nawykowych ma defekty w kariotypie (u jednego lub obojga partnerów). Również kłopoty z poczęciem dziecka mogą się z nimi wiązać.

Co ważne, tego typu nieprawidłowości często wykrywane są dopiero podczas badań – najczęściej nie dają bowiem widocznych objawów. Przy nieprawidłowym wyniku badania kariotypu lekarz genetyk określa szanse na dziecko i ryzyko przekazania wady potomstwu.

Badania kariotypu – na czym polegają?

Próbką do badania kariotypu jest najczęściej po prostu krew, którą pobiera się jak do morfologii. Z perspektywy pacjentów jest to więc stosunkowo wygodne i proste badanie. Próbka krwi jest następnie poddawana analizie, dzięki czemu możliwe staje się sprawdzenie liczby, budowy i struktury każdego chromosomu.

Badania kariotypu polegają bowiem na analizie właśnie ludzkich chromosomów – u zdrowego człowieka występujących w liczbie 46.

Badania kariotypu – kiedy jeszcze warto je wykonać?

Badanie cytogenetyczne wykonywane jest też wtedy, gdy istnieje podejrzenie jakiejś wady genetycznej związanej z defektem kariotypu – np. zespołu Turnera, Edwardsa czy Downa. Wtedy taką analizę można przeprowadzić też na etapie prenatalnym.

Więcej informacji o badaniu kariotypu >>


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 31/10/2018, Data aktualizacji: 17/10/2019