Badanie MTHFR – najważniejsze informacje

Mutacja genu MTHFR powoduje podwyższenie stężenia homocysteiny w moczu oraz we krwi. Nadmiar tego aminokwasu wywołuje ciężkie komplikacje w ciąży. Prowadzi do wad rozwojowych, poronień i może utrudniać zajście w ciążę. Wysoki poziom homocysteiny wywołuje problemy z układem krwionośnym, udary oraz raka jelita grubego. Przeprowadzanie badania w celu wykrycia mutacji genu MTHFR umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie leczenia oraz zapobieganie przykrym skutkom mutacji.

Czym jest badanie MTHFR, Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka, Ile kosztuje badanie MTHFR, O czym mówi wynik badania MTHFR

Czym jest badanie MTHFR?
Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka?
Ile kosztuje badanie MTHFR?
O czym mówi wynik badania MTHFR?

Czym jest badanie MTHFR?

Badanie MTHFR opiera się na przeprowadzeniu testu genetycznego, który umożliwia ewentualne stwierdzenie występowania mutacji genu MTHFR. Wymaz z wewnętrznego brzegu policzka jest traktowany jako próbka testowa. Może on zostać pobrany w przychodni albo w domu, samodzielnie, przy wykorzystaniu odpowiedniego zestawu do pobierania próbek. Warto pamiętać, iż w przypadku wykonywania wymazu w domu należy go potem wysłać do laboratorium.

Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka?

MTHFR to gen, który powinna zbadać przede każda kobieta planująca zajście w ciążę, w związku z tym, iż niektóre warianty tego genu mogą źle wpływać na proces wchłaniania się kwasu foliowego i spowodować niedobory oraz powikłania w trakcie trwania ciąży. Osoby z podwyższonym poziomem homocysteiny również powinny wykonać badanie MTHFR. Test ten warto przeprowadzać zwłaszcza u kobiet ciężarnych, gdyż na podstawie otrzymanych wyników lekarz będzie w stanie przepisać odpowiednią suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B12, co zagwarantuje zredukowanie problemów ze zdrowiem.

Ile kosztuje badanie MTHFR?

Koszt badania MTHFR zależy od wielu czynników oraz laboratorium, w którym jest ono wykonywane. Cena badania MTHFR mieści się w przedziale cenowym od 220 do 320 złotych.

O czym mówi wynik badania MTHFR?

Wynik badania MTHFR mówi o tym, czy dana osoba posiada dane warianty genu MTHFR. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy obecne są zaburzenia przekształcania kwasu foliowego oraz zyskanie pewności na temat tego, jaką jego formę należy przyjmować. Wynik testu MTHFR najlepiej jest omówić z lekarzem i dobrać właściwą podstać kwasu foliowego.

Data publikacji: 11/09/2019, Data aktualizacji: 17/10/2019