Celiakia – czym jest trwała nietolerancja glutenu?

Celiakia czym jest, Jakie są rodzaje celiakii, Czy celiakia jest dziedziczna, Jak sprawdzić, czy mam celiakię

Celiakia – czym jest trwała nietolerancja glutenu?

Celiakia czym jest, Jakie są rodzaje celiakii, Czy celiakia jest dziedziczna, Jak sprawdzić, czy mam celiakięCeliakia to choroba, którą wiele osób wciąż uważa za schorzenie wieku dziecięcego, z którego można wyrosnąć. Nic bardziej mylnego! Raz zdiagnozowaną celiakię ma się do końca życia, a wtedy konieczna jest dieta bezglutenowa. Na czym polega ta choroba i dlaczego warto ją zdiagnozować jak najszybciej? Sprawdź!

Celiakia czym jest?
Jakie są rodzaje celiakii?
Czy celiakia jest dziedziczna?
Jak sprawdzić, czy mam celiakię?

Celiakia czym jest?

Zadajesz sobie pytanie „celiakia czym jest”? W uproszczeniu: to choroba, w czasie której organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, niszcząc własne tkanki – kosmki jelitowe. Konsekwencją są liczne niedobory, niedożywienie organizmu i problemy z przyswajaniem substancji z jedzenia czy leków. Na celiakię można zachorować w każdym wieku, potrzebne są 3 czynniki: gluten, określone geny i aktywator choroby (np. ciąża, spadek odporności, infekcja, podeszły wiek).

Jakie są rodzaje celiakii?

Wiele osób myśli, że objawy celiakii to wyłącznie bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki. Tymczasem takie objawy są obecne u chorych z celiakią pełnoobjawową. Jakie są rodzaje celiakii poza tym typem choroby?

Najczęściej mamy do czynienia z celiakią skąpoobjawową – do jej objawów należą np. poronienia, niepłodność, afty w jamie ustnej, depresja, problemy skórne, zmęczenie, wypadanie włosów czy spadek libido. Istnieje również celiakia niema – gdy obecne są przeciwciała, ale jelita na razie nie są zniszczone.

Czy celiakia jest dziedziczna?

Celiakia może wystąpić tylko u tych osób, które mają określone predyspozycje genetyczne do zachorowania. Czy celiakia jest dziedziczna? Tak, to choroba, której geny można przekazać potomstwu. Z tego powodu badanie na celiakię zaleca się wykonać u krewnych pierwszego stopnia osoby chorej, czyli u jej rodziców, dzieci i rodzeństwa.

Jak sprawdzić, czy mam celiakię?

A jak sprawdzić, czy mam celiakię? Pierwszym krokiem powinno być badanie genetyczne, ponieważ brak genów oznacza brak celiakii zarówno obecnie, jak w przyszłości. Badanie DNA jest więc jedynym, które umożliwia wykluczenie choroby. Dalsze badania to najczęściej określenie poziomu przeciwciał, a czasem biopsja jelita.

Wszystkie artykuły
Back to Top