Celiakia – jak ją skutecznie zdiagnozować?

Ile trwa badanie celiakii, Jak szybko zbadać celiakię, Czy warto zbadać celiakię

Celiakia – jak ją skutecznie zdiagnozować?

Ile trwa badanie celiakii, Jak szybko zbadać celiakię, Czy warto zbadać celiakięCeliakia to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, polegające na trwałej nietolerancji glutenu – białka występującego w niektórych zbożach. U osób nią dotkniętych, po spożyciu glutenu następuje uszkodzenie jelita cienkiego, co ma szereg negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Choroba często występuje bezobjawowo, po cichu siejąc spustoszenie w naszym organizmie. Jak więc sprawdzić, czy właśnie nas nie dotknęła celiakia? Jak zbadać, czy jesteśmy zdrowi?

Spis treści:

Celiakia – jak zbadać?
Ile trwa badanie celiakii?
Jak szybko zbadać celiakię?
Czy warto zbadać celiakię?

 

Celiakia – jak zbadać?

Diagnostyka celiakii bywa trudna, szczególnie że świadomość lekarzy pierwszego kontaktu w tej kwestii pozostaje niska. Objawy celiakii, opisywane przez pacjenta, często są ignorowane i rozpoznanie choroby nieraz zajmuje wiele lat. Jakie zatem badania należy wykonać? Pierwszym i często jedynym krokiem w diagnostyce celiakii, są badania genetyczne. Na podstawie tego jednego wyniku często można od razu wykluczyć chorobę. Jeżeli wynik nie jest rozstrzygający, zachodzi konieczność dalszej diagnostyki. Kolejnym krokiem jest badanie krwi w kierunku dwóch z trzech rodzajów przeciwciał: tTG, DGP lub EmA. Jeżeli i ta metoda nie da jednoznacznej odpowiedzi, wówczas konieczne jest pobranie wycinków z jelita cienkiego. Jeżeli są one uszkodzone, jest to potwierdzeniem wystąpienia celiakii.

Ile trwa badanie celiakii?

Badania na celiakię są wykonywane z wymazu z policzka, procedura tych badań jest bardzo prosta. Oczekiwanie na wyniki, w zależności od laboratorium, może trwać do kilku dni. Podobnie wygląda kwestia badań w kierunku przeciwciał. Jeżeli konieczna jest biopsja, wykonuje się ją w trakcie gastroskopii, która zazwyczaj trwa do kilkunastu minut. U dzieci przeważnie odbywa się to w znieczuleniu ogólnym.

Jak szybko zbadać celiakię?

Najszybszą metodą na wykluczenie celiakii jest wykonanie badań genetycznych. Ponieważ schorzenie jest uwarunkowane genetycznie, chorują tylko osoby mające ku temu predyspozycje. Za pomocą badania, stwierdza się czy dana osoba posiada antygeny HLA-DQ2 lub HLA-DQ8. Ich brak pozwala jednoznacznie wykluczyć chorobę. Jednakże, ich obecność nie oznacza stwierdzenia choroby, a jedynie predyspozycje, że u danej osoby może wystąpić celiakia. Jak zbadać, czy faktycznie wystąpiła, powinien nas pokierować gastroenterolog.

Czy warto zbadać celiakię?

Jeżeli obserwujemy u siebie niepokojące objawy, powiązane ze spożyciem produktów zbożowych, warto upewnić się, czy nie chorujemy na celiakię. Choroba potrafi znacząco obniżyć standard życia, ale również prowadzić do ciężkich powikłań. Jednorazowe wykonanie testu genetycznego może dać nam pewność na całe życie, że nie zachorujemy lub pomóc nam w porę rozpoznać schorzenie, wdrożyć odpowiednią dietę i prowadzić normalne życie.

Wszystkie artykuły
Back to Top