Celiakia – nie lekceważ objawów!

Celiakia to schorzenie, które diagnozuje się coraz częściej – wzrasta świadomość społeczna na temat zagrożeń związanych z nietolerancjami pokarmowymi i chorobami autoimmunologicznymi, co jest ważnym krokiem ku poprawie życia osób chorych. Celiakia ma podłoże genetyczne i powoduje zanik kosmków jelita cienkiego pod wpływem spożywania glutenu – kosmki te są potrzebne do prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych z pokarmu, dlatego ich zniszczenie ma poważne skutki dla zdrowia. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z celiakią jest ścisła dieta bezglutenowa przez całe życie. Żeby jednak wdrożyć ją odpowiednio wcześnie, trzeba rozpoznać objawy celiakii.

 

Jakie są objawy celiakii u dzieci, Jakie są objawy celiakii u dorosłych, Kiedy można poznać objawy celiakii, Czy u wszystkich występują takie same objawy celiakii

Jakie są objawy celiakii u dzieci?
Jakie są objawy celiakii u dorosłych?
Kiedy można poznać objawy celiakii?
Czy u wszystkich występują takie same objawy celiakii?

Jakie są objawy celiakii u dzieci?

U najmłodszych dzieci w przebiegu celiakii pojawiają się wymioty, bóle brzucha i biegunki. W okresie szkolnym można zauważyć niski przyrost masy ciała i opóźnienie dojrzewania płciowego – takie objawy celiakii wynikają z tego, że organizmowi brakuje budulcowych substancji odżywczych z powodu utrudnionego ich wchłaniania. Poza tym mogą się pojawiać afty w jamie ustnej czy zaburzenia szkliwa, a także trudności w nauce czy anemia odporna na leczenie. Objawem ze strony układu pokarmowego są zaparcia.

Jakie są objawy celiakii u dorosłych?

Objawy celiakii w wieku dorosłym obejmują zazwyczaj wzdęcia, biegunki i bóle brzucha, a także zaburzenia wzrostu, anemię, osteopenię czy osteoporozę. Nieleczona celiakia powoduje bowiem długotrwałe niedobory ważnych składników pokarmowych, takich jak wapń czy żelazo. Do objawów pozajelitowych należą bóle kostno-stawowe i depresja, a także zwiększone jest ryzyko poronień.

Kiedy można poznać objawy celiakii?

Rozpoznanie objawów tej choroby jest możliwe w każdym wieku. Najtrudniej jest przeoczyć je w wieku dziecięcym, w związku z czym celiakia bywa postrzegana jako choroba pediatryczna. Niestety nie przemija ona z wiekiem i nie powinno się bagatelizować dolegliwości układu pokarmowego w wieku dorosłym – być może ich przyczyną jest niezdiagnozowana celiakia.

Czy u wszystkich występują takie same objawy celiakii?

Celiakia nie zawsze objawia się tak samo. Możliwe jest wystąpienie skąpoobjawowej lub utajonej odmiany tej choroby. Wtedy wskazują na nią raczej problemy neurologiczne, kostne, skórne i krążeniowe, brakuje zaś wyraźnych sygnałów ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego wszelkie niepokojące dolegliwości należy konsultować z lekarzem, biorąc pod uwagę możliwość, że okażą się objawami celiakii.

Data publikacji: 14/08/2019, Data aktualizacji: 16/09/2019