Choroba Alzheimera – czy masz do niej predyspozycje?

alzheimer

alzheimerChociaż na wystąpienie Alzheimera wpływa wiele różnych czynników, swój udział mają także geny. Gen APOE4 może podwyższać ryzyko zachorowania nawet 15 razy! Co jeszcze warto wiedzieć o chorobie Alzheimera? Sprawdź!

Na czym polega choroba Alzheimera?

To choroba degradacyjna mózgu – nieuleczalna i postępująca. Na skutek przede wszystkim nieprawidłowego odkładania się białka (amyloidu) organ ten stopniowo obumiera. Komórki nerwowe (m.in. neurony) nie mogą dobrze działać, czyli przekazywać informacji. To prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu, które się pogłębiają.

 

Alzheimer – przyczyny zachorowania

Czynniki powodujące wystąpienie choroby (przyczyniające się do nieprawidłowego odkładania białka w mózgu) wciąż nie są do końca poznane. Wiadomo, że wpływ ma połączenie bodźców środowiskowych i genetycznych.

Jednym z tych pierwszych jest wiek powyżej 65 lat (chociaż zachorować można też wcześniej). Inne czynniki podwyższające ryzyko to np. niska aktywność intelektualna i/lub fizyczna, wysoki poziom trójglicerydów, wysoka masa ciała czy palenie papierosów.

Predyspozycje genetyczne a Alzheimer – gen APOE4

Gen APOE ma wpływ na metabolizm związków protein i lipidów oraz cholesterolu, a gdy nie działa prawidłowo, mogą wystąpić zaburzenia. Wersja APOE4 tego genu zwiększa ryzyko pojawienia się Alzheimera. Gdy obecna jest jego jedna kopia, prawdopodobieństwo podwyższa się 3 razy. W przypadku dwóch kopii – aż 15.

Czy to Alzheimer? Pierwsze objawy

Początkowe symptomy choroby Alzheimera są bardzo delikatne i w wielu przypadkach uważane za skutek stresu czy naturalnych procesów starzeniowych. Tymczasem takie objawy jak zapominanie dat, wypadanie słów czy trudności z orientacją w terenie mogą świadczyć o Alzheimerze.

Później następują stopniowa utrata pamięci (najpierw krótkotrwałej), urojenia, nierozpoznawanie bliskich czy samego siebie (np. w lustrze), problemy z mówieniem czy depresja. W końcowej fazie choroby chory nie potrafi funkcjonować samodzielnie, nie potrafi chodzić, siedzieć, mówić czy jeść.

Czy masz gen APOE4? Zrób badanie genetyczne

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy masz większe predyspozycje do pojawienia się Alzheimera, możesz przeprowadzić test genetyczny. Sprawdzisz dzięki niemu, czy obecny jest u Ciebie gen APOE4. Zyskasz więc szansę na wprowadzenie takich kroków, które obniżą ryzyko zachorowania (np. aktywność, dieta). Będziesz mieć też możliwość szybkiego wprowadzenia leczenia, jeśli zauważysz pierwsze objawy, co pozwoli Ci opóźnić proces chorobowy.

 

POWYŻSZE MATERIAŁY MAJĄ CHARAKTER INFORMACYJNY.

OBECNIE NIE POSIADAMY W OFERCIE BADANIA NA GENOTYPOWANIE APOE. 

Sprawdź nasze pozostałe badania medyczne: cennik.


 

Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top