Badania WES – czy zwiększą bezpieczeństwo Twojego malucha podczas szczepień?

Badania WES - czy można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniem

Badania WES – czy zwiększą bezpieczeństwo Twoje malucha podczas szczepień?

Badania WES - czy można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniemSzczepienia ochronne to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej dziecka. Niekiedy występują okoliczności, które są przeciwwskazaniem do szczepienia bądź wskazaniem do indywidualnego harmonogramu szczepień. Badania WES pozwalają kompleksowo pokazać stan zdrowia dziecka przed szczepieniem, a tym samym uchronić przed niepożądanymi skutkami poszczepiennymi oraz zwiększyć bezpieczeństwo malucha.

Badania WES – czy można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniem?
Czy wynik badania WES może wykazać przeciwskazania do szczepienia?
Badania WES a odroczenie szczepienia
Jakie rodzaje badania WES można wykonać?

Badania WES – czy można wykonać jako badanie genetyczne przed szczepieniem?

Warto wykonać badanie WES profilaktyka przed szczepieniem, gdyż umożliwia to prawidłowe zakwalifikowanie dziecka do szczepienia. Dzięki wynikom można dowiedzieć się czy istnieją przeciwskazania do danego typu szczepionki. Niekiedy dochodzi do Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych – przebadanie dziecka przed szczepieniem pozwala na zminimalizowanie ryzyka takiej sytuacji. Diagnoza wrodzonych chorób metabolicznych jest kluczowa w kontekście bezpieczeństwa szczepień.

Czy wynik badania WES może wykazać przeciwwskazania do szczepienia?

Przeciwwskazania do szczepień to sytuacje, gdy szczepienie może być ryzykowne dla zdrowia. Do takich chorób należy np. uwarunkowane genetycznie pierwotne niedobory odporności, a także inne choroby metaboliczne. Nie zawsze istnieją przeciwskazania do szczepień, lecz niekiedy przez występujące schorzenia należy specjalnie przygotować malucha do podania szczepionki. Badania WES pozwalają na wykrycie chorób genetycznych – w momencie ich wykrycia mamy informację, czy dana choroba jest przeciwwskazaniem, czy przed szczepieniem wymagane jest tylko przygotowanie.

Badania WES a odroczenie szczepienia

WES badanie pozwalają na postawienie diagnozy, która może skutkować odroczeniem szczepienia bądź całkowitą rezygnacja z niektórych szczepień. Niekiedy dzieci z chorobami genetycznymi wymagają indywidualnego kalendarza szczepień. Badania WES profilaktyka i diagnoza dzięki temu badaniu minimalizowanie ryzyka działań niepożądanych i niebezpiecznych dla zdrowia dziecka.

Jakie rodzaje badania WES można wykonać?

Podstawowym badaniem jest badanie WES standard, które analizuje ponad 23 000 ludzkich genów, aby sprawdzić przyczynę niepokojących objawów. Kolejną opcją jest badanie WES Trio, które oprócz genów dziecka analizuje również geny rodziców. Dodatkowo opcjonalnie możliwy jest do wykonania raport wrażliwości na leki. Badania WES to obecnie najdokładniejszy test, który wykrywa choroby genetyczne. To między innymi najczęściej wybierane badanie genetyczne na autyzm.

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń
Zadaj pytanie
Scan the code
Witaj 👋
Jak możemy Ci pomóc?