Co wpływa na cenę badań DNA?

Co wpływa na cenę badania DNA, Ile kosztują badania DNA, Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty, Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA

Badania genetyczne pozwalają na wykrycie wielu chorób, predyspozycji, a nawet mogą określić pokrewieństwo. Warto się na nie zdecydować, jeżeli jesteśmy troskliwi o nasze zdrowie. Testy DNA są również dla ciężarnych i dla dzieci tuż po narodzinach, aby określić ich stan zdrowia. Warto dowiedzieć się na ich temat więcej, aby być świadom, co wpływa na różnice w cenach badań DNA i jak wybrać rzetelną placówkę laboratoryjną. Dzięki temu wydamy rozważnie swoje pieniądze.

Co wpływa na cenę badania DNA?
Ile kosztują badania DNA?
Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty?
Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA?

Co wpływa na cenę badania DNA?

Na cenę badania DNA może wpływać wiele czynników. W przypadku testów na ojcostwo koszt może być wyższy jeżeli poddajemy się mu w trakcie trwania ciąży. W przypadku pozostałych badań takich, które wykrywają na przykład genetyczne, cena uzależniona jest od ich zakresu. Im większa ilość badanych zmiennych, tym wyższy koszt, ale również bardziej precyzyjny wynik.

Ile kosztują badania DNA?

Cena za badania DNA waha się na polskim rynku nawet o tysiąc złotych. Badanie na ojcostwo mieści się w przedziale od 500 do 1500 zł. W przypadku badań dla kobiet w ciąży cena wynosi około 2000 zł. Natomiast badania przesiewowe po narodzinach dziecka, określające jego ogólny stan zdrowia i predyspozycje chorobowe to koszt 4000 zł.

Czy w cenie badań DNA są ukryte koszty?

Zdarza się, że niektóre placówki ukrywają w cenie badań DNA inne koszty. Najczęściej ma to miejsce w przypadku pobrania drugiej próbki, kiedy materiał z pierwszej jest uszkodzony. Dlatego wybierać sprawdzone placówki, które podają pełny koszt, która zawiera dokładną analizę genu i jego interpretację.

Skąd wynikają różnice w cenie badań DNA?

Cena za badania DNA może się wahać z różnych powodów. Najczęściej wpływ ma jakość samego testu i laboratorium. Warto wybierać placówki, które spełniają wszystkie niezbędne akredytacje i posiadają uprawnienia do wykonywania określonych testów DNA. Innym powodem różnicy w cenach jest zakres badań i ilość sprawdzanych zmiennych. Trzeba mieć to szczególnie na uwadze, jeżeli oczekujemy pewnego i rzetelnego wyniku.

Data publikacji: 26/09/2019, Data aktualizacji: 21/10/2019