Czy badania po poronieniu to konieczność?

Czy badania po poronieniu to konieczność?

Poronienie nie jest łatwym przeżyciem, w szczególności dla par, które o dziecko starały się bardzo długo. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, warto zrobić kilka badań, aby poznać przyczyny. Może się zdarzyć, że do poronienia doszło np. na skutek pozornie błahego schorzenia, które wymaga jedynie zażycia odpowiednich leków.

Jakie badania po poronieniu wykonać, Jaki jest koszt badań po poronieniu, Gdzie można zrobić badania po poronieniu, Czy warto robić badania po poronieniu

Jakie badania po poronieniu wykonać?
Jaki jest koszt badań po poronieniu?
Gdzie można zrobić badania po poronieniu?
Czy warto robić badania po poronieniu?

Jakie badania po poronieniu warto wykonać?

Każda kobieta powinna wiedzieć, jakie badania po poronieniu warto wykonać. Możemy je podzielić na kilka grup. Jako pierwsze przeprowadza się badania genetyczne płodu, jak również rodziców – wówczas sprawdza się ich kariotyp, a więc ocenie poddaje się strukturę oraz liczbę chromosomów zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Kiedy dojdzie do poronienia, warto zrobić też badania immunologiczne. Pozwalają one stwierdzić, czy za utratę dziecka odpowiadają mechanizmy, które biorą udział w odpornościowo-obronnych reakcjach organizmu. Lekarze zalecają ponadto wykonanie badań hormonalnych (sprawdzenie hormonów płciowych i tarczycy) i ginekologicznych, bo do poronienia nierzadko przyczyniają się nieprawidłowości w budowie dróg rodnych.

Jaki jest koszt badań po poronieniu?

Jaki jest koszt badań po poronieniu? Cena za tego typu badania najczęściej wynosi kilkaset złotych. Dużo zależy od tego, na które zdecyduje się para i jakie laboratorium wybierze. Dostępne są specjalne pakiety zawierające kilka różnych badań, co staje się popularną opcją. Rozszerzona diagnostyka może kosztować ponad 1000 zł, ale trzeba pamiętać, że poznanie przyczyny poronienia może pomóc w donoszeniu kolejnej ciąży i powitaniu na świecie wyczekiwanego dziecka.

Gdzie można zrobić badania po poronieniu?

Nie zawsze wiadome jest, gdzie można zrobić badania po poronieniu. Jeśli chodzi o badania genetyczne płodu czy rodziców, to zajmują się tym specjalistyczne laboratoria. Aby wykonać badania ginekologiczne, najlepiej zgłosić się do lekarza, do którego ma się zaufanie. Z kolei te immunologiczne najczęściej przeprowadzanie są w klinikach, gdzie pracują immunolodzy.

Czy warto robić badania po poronieniu?

Bardzo często pary wahają się, czy warto robić badania po poronieniu. To przeżycie bywa bardzo bolesne i trudne, ale poddanie się badaniom może pomóc się z nim pogodzić. Po utracie dziecka kobiety, a niekiedy również mężczyźni, obwiniają siebie za zaistniałą sytuację, a trzeba pamiętać, że do poronienia dochodzi z różnych przyczyn. Dzięki badaniom można lepiej przygotować się do kolejnej ciąży.

Wszystkie artykuły
Back to Top