Czy i kiedy warto wykonywać badania genetyczne po poronieniu

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu, Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu, Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu, Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu

Poronienie to niezwykle trudny dla rodziców czas, który w znacznej części przypadków jest od nich całkowicie niezależny. Aby poznać rzeczywiste jego przyczyny, warto skorzystać z badań genetycznych po poronieniu.

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu?
Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu?
Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu?
Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Diagnostyka pozwala uzyskać wiedzę na temat powodów zaistniałej sytuacji. Częstą przyczyną poronień są nieprawidłowości w liczbie lub strukturze chromosomów rozwijającej się ciąży, a prawidłowo przeprowadzone badanie pozwala temu zaprzeczyć lub właśnie potwierdzić.

Badania warto przeprowadzić także u obojga rodziców. Najpopularniejszymi z nich są badania DNA oraz kariotypu, a także ewentualne diagnozowanie celiakii. U kobiet dobrze jest przeprowadzić diagnostykę w kierunki trombofilii wrodzonej. Pozostałe badania wykonywane są w obszarach: anatomicznym, infekcyjnym oraz nasienia, a przede wszystkim hormonów.

Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu?

Wyniki badań genetycznych po poronieniu pozwalają stwierdzić czy przyczyną samoistnego poronienia była aberracja chromosomowa odpowiedzialna za choroby takie jak m.in. zespół Downa. Analiza pozyskanych wyników umożliwia również określić jakie ryzyko utraty ciąży towarzyszy kolejnej próbie, a także daję szansę rodzicom na poznanie płci dziecka. Z pozyskanych do tej pory wyników wynika, że nieprawidłowości w chromosomach są najczęściej przypadkowe i nie są spowodowane nieprawidłowościami w kariotypie rodziców.

Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu?

Samoistne poronienia występują niestety dość często, nawet do 10-15% ciąż kończy się w pierwszym trymestrze. Przyczyną takiego stanu rzeczy są właśnie czynniki genetyczne, które warto badać, by lepiej przygotować się do planowanej ciąży w przyszłości. Badanie genetyczne po poronieniu polega na pobraniu cząstki kosmówki uzyskanej podczas oczyszczania jamy macicy. W żadnym wypadku badaniu nie podlegają fragmenty materiału poronnego, ani tym bardziej cały płód.

Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Cena badań genetycznych po poronieniu uzależniona jest od konkretnego ośrodka lub placówki medycznej, a także miasta. Waha się od kilkuset do maksymalnie tysiąca złotych.

Data publikacji: 27/06/2019