HPV a choroby serca

Zawał serca wywołany przez zakażenie wirusem HPV?

HPV a choroby sercaWirus HPV, który do tej pory był uznawany za główną przyczynę raka szyjki macicy, może być zaangażowany również w rozwój chorób serca. Journal of American College of Cardiology opublikował ostatnio raport, z którego wynika, że kobiety zarażone wirusem HPV 2 do 3 razy częściej zapadają na zawał serca lub udar mózgu w porównaniu z kobietami niezainfekowanymi HPV.

Główny autor badania dr Kenichi Fuji stwierdził, że od dawna zastanawiał się dlaczego u niektórych ludzi występują zawały serca pomimo braku zwykłych czynników ryzyka takich jak wysoki poziom cholesterolu czy wysokie ciśnienie tętnicze. Ok. 20% pacjentów z chorobami serca nie posiada czynników ryzyka, a mimo to choroba u nich się rozwija. Dlatego naukowcy zaczęli poszukiwać innych podstawowych problemów, z którymi Ci pacjenci się zmagali, a które mogły mieć wpływ na wystąpienie u nich zawału serca.

Trop naprowadził ich na wirusa HPV ponieważ ten wirus jest w stanie sabotować gen p53, który normalnie chroni nasz organizm przed nowotworami, ale również stanowi ochronę prze chorobami wieńcowymi. Inaktywacja tego genu występuje w różnych typach nowotworu. Gen p53 jest bardzo ważnym genem i uważany jest za swego rodzaju strażnika całego genomu. Wyłączenie tego genu może prowadzić m.in. do stanów zapalnych i zgrubienia w ścianach tętnic, co mogło przyczynić się do zwiększenia ryzyka choroby wieńcowej.

Dr Fuji przebadał 2 450 kobiet w wieku 20-59 lat., wśród których było w sumie 1 141 kobiet zainfekowanych HPV. U 60 kobiet występowały choroby serca z pośród których 39 było zainfekowanych wirusem HPV. Kiedy naukowcy analizowali dane i dostosowywali je do czynników ryzyka chorób serca wykryli, że kobiety zakażone wirusem HPV były 2,3 razy częściej narażone na wystąpienie chorób serca niż kobiety niezainfekowane. Ryzyko to było nawet wyższe u kobiet zainfekowanych wysokoonkogennymi typami wirusa HPV i sięgało ok. 2,86 razy.

Uzyskane rezultaty zaskoczyły samych naukowców gdyż nie spodziewali się aż tak silnego związku. Dr Fuji twierdzi, że nawet jeśli ten związek jest prawdziwy, to realne ryzyko wystąpienia chorób serca jest prawdopodobne u pacjentów, u których infekcja HPV utrzymuje się przez dłuższy czas.

Powyższe badanie jest pierwszym takim badaniem, mającym na celu pokazanie związku pomiędzy zakażeniem HPV a występującymi chorobami układu krwionośnego. Niemniej jednak na chwilę obecną nie daje ono jednoznacznej odpowiedzi co do rzeczywistej przyczyny, stanowi bardziej podstawę do dalszych badań eksperymentalnych. Inni naukowcy, którzy nie byli związani z tym badaniem twierdzą, że jest to na pewno bardzo ciekawa koncepcja, wysoce prawdopodobna i zasługuje na dalsze badania. Jednak z tego typu badaniami, gdzie jest mnóstwo danych i różnego typu powiązań trzeba bardzo ostrożnie postępować. Należałoby wykonać serię zaawansowanych testów, aby móc podjąć odpowiednie działania profilaktyczne.

Na dzień dzisiejszy badania pod kątem zakażenia wirusem HPV są już ogólnie dostępne dla każdego pacjenta chcącego wykonać ten test w ramach działań profilaktycznych.

25 października 2011

Czas ma znaczenie!
Wszystkie artykuły
Back to Top