HPV objawy

Nadżerki, kłykciny kończyste sromu czy pochwy, przewlekłe stany zapalne w obrębie narządów płciowych oraz cewki moczowej – to tylko niektóre powikłania spowodowane zakażeniem HPV!

HPV objawyIstnieje około 100 typów wirusa HPV. Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa – zakażenie  przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Część odpowiedzialna jest za niegroźne zmiany takie jak brodawki czy kurzajki na skórze. Niestety istnieją odmiany wirusa HPV, które odpowiedzialne są za groźne  infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet i u mężczyzn.

Konsekwencjami zakażania wirusem HPV są również rak pochwy, rak sromu, rak odbytu oraz szpetne brodawki i kłykciny kończyste? Wczesne wykrycie wirusa HPV pozwala na dobór odpowiedniej profilaktyki i właściwe leczenie!  Nawet rak szyjki macicy we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Daj sobie szansę!

.

.

Według danych statystycznych aż około 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ma bezpośrednio do czynienia z zakażeniem HPV! U 80% pacjentek zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Niemniej jednak ważne jest to, iż u 20% występuje przewlekła forma zakażenia wirusem HPV, mogącego doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

.

Typowe objawy oraz skutki zakażenia HPV

  • całkowity brak objawów (wirus pozostaje utajony, wykryć można go jedynie za pomocą testu genetycznego na HPV)
  • kłykciny kończyste sromu, pochwy i okolic szyjki pochwy oraz na zewnętrznych narządach płciowych w rejonie odbytu i sporadycznie cewki moczowej
  • stany przedrakowe szyjki macicy (dysplazja, CIN1-3), aż do raka szyjki macicy
  • śródbłonkowa neoplazja sromu (brodawki, choroba Bowena), aż do raka sromu i raka brodawkowatego
  • okołoodbytnicze (PAIN) i odbytnicze śródbłonkowe neoplazje (AIN) aż do raka inwazyjnego
  • brodawczak krtaniowy u nowonarodzonych dzieci i noworodków

.

Wykonaj test DNA na HPV jeśli:

  • wstępują u Ciebie brodawki płciowe/ kłykciny- możesz wykonać test tylko na 2 typy HPV wywołujące brodawki płciowe
  • masz stan zapalny pochwy lub cewki moczowej
  • otrzymałaś nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
  • Twój partner ma objawy wskazujące na zakażenie HPV lub to zakażenie zostało u niego stwierdzone

.

W jaki sposób mogę sprawdzić, czy jestem zakażona wirusem HPV?

Jedynym i skutecznym sposobem wykrycia HPV  jest test DNA ( badanie genetyczne), którego czułość wynosi około 100%. Inne badania takie jak cytologia czy kolposkopia ( które powinnaś wykonywać regularnie), mają nikłą czułość w wykrywaniu wirusa HPV. Dlatego test DNA HPV jako jedyny jest w stanie wykryć infekcje i dodatkowo określić jakim typem wirusa HPV jest zarażona pacjentka.

 

Data publikacji: 21/05/2015, Data aktualizacji: 24/01/2017