Jak prawidłowo zabezpieczyć do badania DNA próbkę „nietypową”

badnie dna nietypowych próbekZabezpieczenie do badania DNA próbki nietypowej jest bardzo proste. Należy przestrzegać tylko kilku ważnych zasad. Warto pamiętać, że tego typu materiał powinien zostać dostarczony do laboratorium najszybciej jak to możliwe (w ciągu maksymalnie kilku dni od pobrania). Im dłuższy czas przechowywania, tym większe ryzyko zniszczenia DNA.

.

.

Nie dotykaj próbki swoimi rękoma

Zabezpieczając próbki DNA należy pamiętać, aby nie dotykać ich swoimi rękoma. Jeśli np. zabezpieczają Państwo chusteczkę z wydzieliną z nosa, prosimy starać się nie dotykać samej wydzieliny. To może doprowadzić do zanieczyszczenia próbki Państwa DNA. W konsekwencji badanie nie powiedzie się. Najlepiej jeśli próbki będą zabezpieczane w rękawiczkach lub chociaż przez woreczek. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

.

Przechowywanie próbki

Próbki najlepiej włożyć do suchej i czystej koperty lub sterylnego pojemniczka np. na mocz. Należy pamiętać, żeby próbek mokrych nie przesyłać w woreczkach czy szczelnie zamkniętych pojemniczkach. Mogą w ten sposób zapleśnieć.

.

Zabezpieczenie próbek szklanych

Jeśli chcą Państwo dostarczyć do badania DNA próbki szklane np. szklankę, kubek czy szklaną butelkę prosimy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Włożenie szklanych próbek do koperty  spowoduje, iż zostaną one zniszczone w trakcie transportu. Najlepiej umieści je więc w twardym pudełku np. spożywczym lub po obuwiu i zabezpieczyć dodatkowo folią bąbelkową (aby próbka nie przemieszczała się po opakowaniu).  Tak zabezpieczoną próbkę wkładamy do koperty, a na samej kopercie prosimy napisać „uwaga szkło”.

.

Wysusz próbkę

Jeśli oddają Państwo do analizy próbki z natury mokre np. szczoteczkę do zębów, tampon, podpaskę itp., zanim zostaną dostarczone do laboratorium, prosimy pozostawić  je w suchym i zaciemnionym miejscu. Wilgotne lub mokre próbki mogą zapleśnieć w trakcie transportu. Pleśń z kolei uniemożliwia wykonanie analizy DNA.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-czw. 7:00-22:00, pt, 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
.


Dziękujemy za zaufanie!

.

 

Data publikacji: 13/07/2015, Data aktualizacji: 30/01/2019