Prenatalny test na ojcostwo – dlaczego warto go wykonać?

prenatalny test na ojcostwoPobranie wymazów z policzka jest czynnością prostą i całkowicie bezpieczną, dzięki czemu próbkę do badania ojcostwa można sporządzić już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka. Niektórym rodzicom zależy jednak na ustaleniu ojcostwa zanim maluch pojawi się na świecie. Takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe, a to za sprawą prenatalnego testu na ojcostwo w ciąży. Jest wiele powodów, dla których warto go wykonać.

Dla kogo jest przeznaczony?

Genetyczny test na ojcostwo w ciąży jest przeznaczony dla tych par, które chciałyby uzyskać informacje o ojcostwie jeszcze przed porodem, a jednocześnie mieć pewność, że informacja ta będzie w pełni wiarygodna. Prenatalny test DNA na ojcostwo jest bowiem w stanie określić prawdopodobieństwo pokrewieństwa między konkretnymi osobami na poziomie powyżej 99,999%. Oznacza to, że jest tak samo czuły jak badanie wykonywane metodą tradycyjną, czyli po porodzie. Ustalenie ojcostwa w ciąży ma szczególne znaczenie również z punktu widzenia samej ciężarnej. Dzięki niemu przyszła mama nie musi już żyć w niepewności aż do rozwiązania, a tym samym narażać siebie i dziecka na negatywne skutki stresu, jakie niewątpliwie towarzyszyłyby jej w takiej sytuacji.

Na czym polega prenatalny test DNA na ojcostwo?

Genetyczny test na ojcostwo w ciąży jest dostępny na polskim rynku medycznym dopiero od kilku lat. Wykorzystuje on fakt, że w krwioobiegu każdej ciężarnej kobiety oprócz jej własnego materiału genetycznego, krąży również DNA płodu. Przenika ono do krwi przez ściany łożyska i pozostaje w niej aż do porodu. Próbkę do testu będzie zatem stanowiło kilka ml krwi żylnej, pobranej od przyszłej matki oraz ojca. Pozyskane w ten sposób materiały przekazuje się następnie do laboratorium i poddaje zaawansowanej analizie genetycznej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku tego badania niezwykle istotny będzie sam moment jego realizacji. Trzeba pamiętać, że na początku ciąży ilość płodowego DNA jest znikoma. Z każdym następnym tygodniem jego stężenie jednak wzrasta. Z tego też względu można go wykonać bardzo wcześnie, bo już  od 8 tygodnia. Bezinwazyjny charakter poboru próbki sprawia, że jest to metoda całkowicie bezpieczna dla wszystkich uczestników.

Jak można jeszcze ustalić ojcostwo?

prenatalny test na ojcostwoTest DNA nie jest jedynym sposobem na ustalenie ojcostwa w ciąży. Może się ono odbyć również przy okazji badań diagnostycznych, a więc badań, których zadaniem jest sprawdzenie czy rozwijające się w macicy dziecko nie będzie obciążone wadą genetyczną. Metoda ta stanowi zatem połączenie diagnostyki prenatalnej z testem na ojcostwo. Do badania – w zależności od zastosowanej metody – pobiera się próbkę płynu owodniowego (amniopunkcja) lub fragment kosmówki (biopsja kosmówki). Część pozyskanego materiału bada się pod kątem chorób genetycznych, część przekazuje się z kolei do badania ojcostwa. Test na ojcostwo przy okazji badań diagnostycznych to koszt rzędu 2500 zł.

Ze względu na niewielkie ryzyko powikłań, diagnostycznych badań prenatalnych nie wykonuje się rutynowo, a jedynie wtedy, gdy lekarz prowadzący ciążę stwierdzi taką konieczność.

Powrót


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Data publikacji: 14/05/2015, Data aktualizacji: 17/10/2019