Test nifty – co warto wiedzieć?

Test NIFTY – czy jest refundowany, Jak się zalecenia, aby wykonać test NIFTY, Test NIFTY – jak się przygotować do badania, Ile się czeka na wynik testu NIFTY

Wiadomość o ciąży zazwyczaj wywołuje radość rodziców i ich najblizszych. Jest to szczególny czas, w którym kobieta powinna o siebie bardzo dbać. Chodzić i robić badania podstawowe oraz dodatkowe, jeśli sytuacja tego wymaga. Mowa tu między innymi o teście NIFTY., który jest badaniem prenatalnym, wykrywającym w 99% zespół Downa, Patau czy Edwarda.

Test NIFTY – czy jest refundowany?
Jak się zaleca, aby wykonać test NIFTY?
Test NIFTY – jak się przygotować do badania?
Ile się czeka na wynik testu NIFTY?

Test NIFTY – czy jest refundowany?

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje testów NIFTY. Pacjentka sama musi za nie zapłacić. Ceny wahają się od 2000 do 2500 złotych. Inwazyjne badania prenatalne są refundowane w celu wykrycia chorób genetycznych w sytuacji, gdy matka ma skończone 35 lat, a jej dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Jak się zaleca, aby wykonać test NIFTY?

Badanie NIFTY należy wykonać między 10 a 24 tygodniem ciąży. Jeśli wynik wskaże podwyższone ryzyko wystąpienia chorób/wad genetycznych, matka kierowana jest na biopsje kosmówki lub amniopunkcję.

Test NIFTY zalecany jest:

  • kobietom, które zaszły w ciążę mając 35 lub więcej lat,
  • Jeśli badania biochemiczne wykonane wcześniej wykazały podwyższone ryzyko wad,
  • A także jeżeli matka jest zarażona wirusem HIV lub HBV albo też ma przodujące łożysko i przez to nie ma możliwości, by wykonać inne badania diagnostyczne.

Test NIFTY – jak się przygotować do badania?

Test NIFTY jest nieinwazyjny. Podczas niego zostaje pobrana próbka krwi od matki. Do badania nie trzeba się przygotowywać, jak i nie ma potrzeby być na czczo. Nie różni się ono niczym od popularnej morfologii krwi. Skórę matki przed pobraniem należy zdezynfekować, następnie z żyły łokciowej zostaje pobrana próbka w ilości około 10 ml krwi. W dalszej kolejności jest zabezpieczona oraz przesłana do odpowiedniego laboratorium w celu analizy. Badanie to jest bezpieczne, nie ma ryzyka poronienia, czy uszkodzenia płodu, w odróżnieniu do badań prenatalnych inwazyjnych.

Ile się czeka na wynik testu NIFTY?

Na wyniki testu NIFTY czeka się średnio od 9 do 14 dni. Jak wcześniej wspomniano, skuteczność badania wynosi 99%. Określa ono współczynnik ryzyka, czy jest niskie czy wysokie. Mowa tu o chorobach genetycznych.

Przez wzgląd na powyższe, warto skorzystać z testu NIFTY, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mimo, iż jego cena może być co dla niektórych za wysoka, trzeba pamiętać, że zdrowie dziecka jest warte każdych pieniędzy. A wynik dobrze poznać – dla świętego spokoju kobiety w stanie błogosławionym.

Data publikacji: 30/09/2019, Data aktualizacji: 18/10/2019