Test NIFTY Pro – najszerszy, nieinwazyjny test prenatalny

 Jakie choroby wykrywa test NIFTY Pro, Gdzie można zrobić test NIFTY Pro, Ile kosztuje test NIFTY Pro, Kto powinien zrobić test NIFTY Pro

Test NIFTY Pro, czyli Non-invasive Fetal Trisomy. Test to nowa forma badania, która pozwala wykryć zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau. Wykazuje się dużą skutecznością – aż 99%, a dodatkowo jest to metoda nieinwazyjna metoda diagnozy podanych chorób, co sprawia, że rzadko kiedy stosuje się inne, o wiele bardziej inwazyjne metody badań.

Jakie choroby wykrywa test NIFTY Pro?
Gdzie można zrobić test NIFTY Pro?
Ile kosztuje test NIFTY Pro?
Kto powinien zrobić test NIFTY Pro?

Jakie choroby wykrywa test NIFTY Pro?

Badanie pozwala określić ryzyko wystąpienia trisomii płodu, która odpowiada za wystąpienie u dziecka zespołu Downa. Test wykrywa nieprawidłowości w liczbie chromosomów, które zazwyczaj oznaczają trisomię lub monosomię. Dodatkowo test pozwala określić płeć dziecka. Najczęściej występujące wady wrodzone dotyczą istnienia dodatkowych kopii chromosomów 21,18 i 13, które są odpowiedzialne za zespół Downa, Edwardsa i Patau. Test NIFTY Pro robi się na materiale genetycznym dziecka, które występuje w krwi obwodowej matki.

Gdzie można zrobić test NIFTY Pro?

Test NIFTY Pro powstał w instytucie w Shenzhen i do pewnego czasu jedynie tam była możliwość wykonania go. Obecnie badania są też prowadzone w polskich laboratoriach. Próbki do badań można pobrać już na początku ciąży w ponad 200 miastach w Polsce, należy jednak zwrócić uwagę, czy są to placówki autoryzowane. Autoryzowana placówka da nam pewność, że nie trafimy na żadną podróbkę testu albo, nie wykonamy innego.

Ile kosztuje test NIFTY Pro?

Niestety, test NIFTY Pro nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pacjentka musi sama pokryć koszty badania. Jest to wydatek rzędu 2 tysięcy zł. W sytuacji, gdy wynik testu okazuje się pozytywny, można liczyć na refundowane, inwazyjne dalsze badania, jeśli dziecko jest w grupie podwyższonego ryzyka, a matka dziecka ukończyła 35. rok życia.

Kto powinien zrobić test NIFTY Pro?

Test NIFTY Pro zaleca się zrobić każdej kobiecie w ciąży, w celu wykluczenia wad genetycznych dziecka, co gwarantuje spokój i poczucie bezpieczeństwa dla przyszłej mamy. Istnieje jednak grupa podwyższonego ryzyka, której szczególnie zaleca się wykonanie badania już w pierwszych tygodniach ciąży. Są to:

  • kobiety po 35. roku życia – wzrasta tutaj ryzyko zachorowania na chorobę genetyczną,
  • kobiety, którym zalecana jest amniopunkcja ze względu na ryzyko zachorowania dziecka na choroby genetyczne,
  • kobiety, które urodziły już dziecko z chorobą genetyczną,
  • kobiety, u których wykazano nieprawidłowości w badaniu USG.
Data publikacji: 31/05/2019