Testy na celiakię – które badanie wybrać?badania celiakia

Celiakia to najgroźniejsza nietolerancja pokarmowa o podłożu genetycznym.  Nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak zmiany skórne, psychiczne, a nawet nowotworowe. Istnieje kilka rodzajów badań w kierunku celiakii. Od jakich najlepiej zacząć, by diagnoza była skuteczna, wygodna i szybka?

Rodzaje badań w kierunku celiakii

Badania genetyczne

Osoby chore na celiakię posiadają geny: HLA DQ8 lub HLA DQ2 – to proste. Jeżeli nie ma się tych genów, nie można zachorować na celiakię. Dlatego diagnostykę w kierunku celiakii najlepiej rozpocząć w tym kierunku. Badania genetyczne w kierunku celiakii to pewna i wygodna diagnoza. Rekomendację diagnostyczne Europejskiego Towarzystwa Pediatrii Gastrologii, Hepatologii i Żywienia również zalecają badania genetyczne, jako klucz i wstęp do diagnostyki. Po potwierdzeniu obecności genów, kolejnym badaniem jest badanie serologiczne.

Badania serologiczne przeciwciał:

  • Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej anty-tTG w klasie IgA.
    Wynik dodatni może świadczyć o chorobie
  • Przeciwciała przeciwendomyzjalne anty-EmA w klasie IgA 
    Wynik dodatni świadczy tylko o wrażliwości na gluten, ale nie o celiakii
  • Uogólniony poziom wszystkich przeciwciał klasy IgA. Wynik tych badań może być fałszywie negatywny ponieważ u około 2% przypadków u osób z Celiakią występuje bardzo niski poziom tych przeciwciał

Badanie endoskopowe- biopsja jelita cienkiego

Badanie wykonywane podczas gastroskopii. Lekarz korzystając z sondy wycina malutkie fragmenty wnętrza jelit i poddaje badaniom histopatologicznym – Ocenia poziom zaniku kosmków jelitowych. Stopień ich degradacji świadczy o zaawansowaniu choroby. Zabieg jest bardzo nieprzyjemny i przeprowadza się go pod narkozą.

Zanik kosmków, dodatni wynik badania przeciwciał i dobra reakcja organizmu na wycofanie glutenu z diety, może stanowić podstawę do rozpoznania celiakii. Jedynie przeprowadzenie dodatkowego badania genetycznego może dać całkowitą pewność.

Badania celiakia – od czego zacząć?

Wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia z 2012 dotyczące diagnostyki celiakii rekomendują przeprowadzenie badań genetycznych w kierunku celiakii gdy podejrzewamy chorobę. W przypadku dodatniego wyniku badań DNA, obecności przeciwciał tTGA i EmA oraz występujących objawów klinicznych celiakii – lekarz może podjąć decyzję o zrezygnowaniu z biopsji jelita cienkiego.

rekomendacja_celiakia

Badania celiakii najlepiej rozpocząć od badania własnego DNA. To badanie daje nam gwarancję pewnego wyniku, który pozostaje ważny całe życie. Badanie jest bezbolesne i przyjazne dla dzieci.  Wykonując badanie wykluczysz celiakię lub dowiedziesz się, czy twoje geny sprawiają, że możesz zachorować . Pozwoli to zapobiec i przeciwdziałać chorobie. Badania genetyczne gwarantują pewność wyniku. Możesz je zlecić samemu, bez skierowania lekarza, nie wychodząc z domu.

Czy da się wyleczyć celiakię?

badania celiakiaOdpowiedź jest prosta – nie. Celiakia jako choroba genetyczna pozostaje nieuleczalna. Jedynym lekarstwem jest rezygnacja z tego co szkodzi, czyli z glutenu. Po przejściu na dietę bezglutenową organizm chorego zacznie się regenerować i jego jelita będą mogły normalnie pracować. Przebieg leczenia przebiega u każdego inaczej. Poprawę można zauważyć nawet po kilku tygodniach diety, jednak do pełnego wyleczenia i odbudowy kosmków jelitowych potrzeba nawet 3 lat.

Badania celiakia – kiedy wykonać

W każdym przypadku, w którym mamy wrażenie, że gluten, źle na nas działa.
Występowanie objawów klinicznych:
spadek masy ciała, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, owrzodzenia ustn, erozjaszkliwa zębowego, zaburzenia behawioralne, anemia.
Jeśli chorujesz na: schorzenia tarczycy, hashimoto, cukrzycę typu I, chorobę Dühringa, chorobę Leśniewskiego-Crohna, bezpłodność, poronienia nawykowe
Jeśli  celiakia jest obecna w twojej rodzinie
Jeśli dotychczasowe badania nie dały jednoznacznego wyniku

 

Badanie celiakia – Test możesz zamówić nie wychodząc z domu lub zrobić badanie w jednej z 200 przychodni w całej Polsce

Aby zamówić badanie celiakii, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 007 771 lub zamów przez internet. Zestaw przesyłamy do Państwa darmowym kurierem.  Badanie możesz wykonać również w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce -> znajdź przychodnie

.

Badanie celiakia cenaBadania celiakia cena

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-czw. 7:00-22:00, pt, 7:00-20:00, weekendy i święta: 9:00-21:00

Napisz do nas: biuro@testDNA.pl

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Aleksandra Kłudkowska

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewelina Czernachowska

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz

Na wszystkie twoje pytania dotyczące nietolerancji glutenu, laktozy i innych genetycznych nietolerancji pokarmowych, odpowiemy na czacie, mailowo lub telefonicznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Data publikacji: 02/08/2016, Data aktualizacji: 12/06/2019