Wysoki poziom żelaza – co oznacza i czy jest bezpieczny?

Co oznacza wysoki poziom żelaza we krwi, Czy wysoki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny, Jaki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny, Co zrobić żeby obniżyć poziom żelaza we krwi

Wysoki poziom żelaza – co oznacza i czy jest bezpieczny?

Co oznacza wysoki poziom żelaza we krwi, Czy wysoki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny, Jaki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny, Co zrobić żeby obniżyć poziom żelaza we krwiWysoki poziom żelaza wielu osobom wydaje się dobrym objawem – w końcu nie świadczy o anemii, której tak bardzo się obawiamy. Tymczasem nadmiar tego pierwiastka może prowadzić do poważnych powikłań, w tym marskości wątroby, cukrzycy, niepłodności czy niewydolności serca. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co oznacza wysoki poziom żelaza we krwi?
Czy wysoki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny?
Jaki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny?
Co zrobić, żeby obniżyć poziom żelaza we krwi?

Co oznacza wysoki poziom żelaza we krwi?

Zbyt wysoki poziom żelaza za każdym razem powinien skłonić nas do dalszych badań i wizyty u lekarza. Co oznacza wysoki poziom żelaza we krwi? Najczęściej wskazuje on na chorobę genetycznąhemochromatozę. To schorzenie, które wiąże się z mutacją w genie HFE. Z jej powodu nieprawidłowo działa mechanizm odpowiedzialny za przyswajanie żelaza, więc pierwiastek zaczyna odkładać się w organach.

Czy wysoki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny?

Zatem czy wysoki poziom żelaza jest niebezpieczny? Tak, nawet bardziej niż jego niedobór. Gdy żelazo odkłada się w narządach, zaczyna je uszkadzać. Początkowe objawy mogą obejmować m.in. zmęczenie i osłabienie czy bóle brzucha, jednak z czasem dochodzą poważniejsze nieprawidłowości: niepłodność, cukrzyca, problemy ze stawami czy marskość wątroby.

Jaki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny?

A jaki poziom żelaza we krwi jest niebezpieczny? Tak naprawdę nawet niewielkie przekroczenie normy powinno skłonić do dalszej diagnostyki. To może być właśnie ten moment, w którym nie jest jeszcze za późno na działanie. Szybkie wykrycie przyczyny nadmiaru tego pierwiastka często pozwala uniknąć groźnych powikłań.

Co zrobić, żeby obniżyć poziom żelaza we krwi?

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby obniżyć poziom żelaza we krwi? Jeśli stoi za nim hemochromatoza, uboga w żelazo dieta nie wystarczy – nie usunie bowiem żelaza, które już się nagromadziło. W takiej sytuacji lekarze najczęściej zalecają bezpieczną i naturalną metodę. Chodzi o upusty krwi, które przypominają pobranie krwi do celów krwiolecznictwa. Najpierw wykonuje się je raz-dwa w tygodniu, a po unormowaniu poziomu żelaza – co kilka miesięcy.


Zobacz też:

Wszystkie artykuły
Back to Top