Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt – diagnoza i leczenie
Obniżone napięcie mięśniowe, inaczej zwane hipotonią, dotyczy przeważnie niemowląt, jednak może spotkać również starsze dzieci oraz dorosłych. Jeśli dziecko jest mniej ruchliwe od swoich rówieśników, ma problemy z raczkowaniem czy utrzymaniem główki, jest to dobry moment, by zgłosić się na konsultację do lekarza. Czym jest obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka, jak je zdiagnozować i leczyć, przeczytają Państwo w poniższym artykule.
- Czym jest obniżone napięcie mięśniowe?
- Jakie są przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt?
- Objawy zmniejszonego napięcia mięśniowego u niemowląt w okresie 3 miesiąca życia
- Objawy zmniejszonego napięcia mięśniowego u starszych niemowląt
- Jak sprawdzić, czy dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe?
Czym jest obniżone napięcie mięśniowe?
Obniżenie napięcia mięśniowego uznawane jest za schorzenie, w którym układ nerwowy nie współpracuje właściwie z układem mięśniowym. Uszkodzona jest droga impulsu nerwowego, która biegnie z mózgu do mięśni. Skutek tego to niedostateczna odpowiedź na ten impuls. Przejawia się to luźnymi, wiotkimi mięśniami. Ocena napięcia mięśniowego dokonywana jest u noworodka od razu po urodzeniu. Bada go neonatolog według skali Apgar. Jednak objawy świadczące o tym, że maluch ma słabe napięcie mięśniowe, nie zawsze są widoczne tak wcześnie. Mięśnie noworodka zazwyczaj są bardziej napięte od mięśni niemowlaka. Ważna jest więc obserwacja rozwoju dziecka, by mieć pewność, że nie zachodzą żadne nieprawidłowe zmiany.
Jakie są przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt?
Zmniejszone napięcie mięśniowe może wynikać z wielu przyczyn. Wyróżniamy czynniki okołoporodowe (powikłania po infekcjach przebytych w ciąży, nieprawidłowe ułożenie w łonie matki, urazy okołoporodowe), czynniki środowiskowe (nieprawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, niewłaściwe: noszenie, usypianie, karmienie) oraz czynniki genetyczne.
👉 Obniżenie napięcia mięśni u niemowlaka jest również symptomem wrodzonej choroby metabolicznej. Jest to ciężkie schorzenie zapisane w genach. Nieleczone może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Istnieje ryzyko ciężkiej niepełnosprawności umysłowej i fizycznej, również objawów autyzmu.
👉 Choroby metaboliczne bardzo często mają podstępny przebieg i duża ich grupa ujawnia się dopiero po kilku miesiącach lub kilku latach od narodzin, nie dając wcześniej widocznych objawów. Ten rodzaj zaburzeń polega na nieprawidłowej przemianie różnych substancji w organizmie, np. takich jak węglowodany czy aminokwasy. W wyniku choroby organizm nie produkuje na tyle dużo enzymów niezbędnych do tego, by metabolizm działał prawidłowo.
👉 W większości wypadków zaburzenia metaboliczne są skutkiem obniżonej aktywności białka, bądź jego niewłaściwej budowy. Konsekwencją tego jest magazynowanie w organizmie toksycznych substancji, które mają negatywny wpływ na układ nerwowy i mózg.
👉Im wcześniej uda się rozpoznać u dziecka i zdiagnozować chorobę metaboliczną, tym większa jest szansa na jej leczenie. Objawy tego schorzenia, taj jak np. obniżenie napięcia mięśni u niemowlaka można zminimalizować przez odpowiednio dobrane leczenie dietetyczne. Rozróżnia się leczenie eliminacyjne bądź suplementacyjne. Ważna jest również rehabilitacja i fizjoterapia dziecka. Jeśli cała terapia zostanie wdrożona na wczesnym etapie choroby, istnieje bardzo duża szansa na zatrzymanie lub cofnięcie choroby. Tylko dzięki skutecznemu leczeniu dziecko może uniknąć poważnych i niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia konsekwencji tej choroby.
Poza wrodzoną chorobą metaboliczną istnieją inne przyczyny zmniejszonego napięcia mięśniowego, które zawarte są w genach. Może ono wynikać ze zmian submikroskopowych na chromosomach lub być objawem zespołu łamliwego chromosomu X. Jest to groźna choroba genetyczna, stanowiąca często przyczynę autyzmu u dzieci.
Symptomy tych wszystkich chorób genetycznych są bardzo trudne do zdiagnozowania i wymagają przeprowadzenia szczegółowych badań genetycznych.
Objawy zmniejszonego napięcia mięśniowego u niemowląt w okresie 3 miesiąca życia
Jak rozpoznać, że maluch ma słabe napięcie mięśniowe? Istnieją pewne schematy zachowania dziecka, które powinny zwrócić uwagę rodziców. Niemowlę w wieku około 3 miesiąca życia, które ma obniżone napięcie mięśniowe leżąc na plecach, niechętnie unosi nóżki nad ziemię, raczej leżą na podłożu w pozycji żaby. Dziecko nie łączy nóżek i rączek symetrycznie, ma problemy ze złapaniem stopy lub zabawki i skierowaniem jej do buzi. Leżenie na brzuchu jest dla malucha kłopotliwe i nieprzyjemne, gdyż nie posiada umiejętności podparcia się na przedramionach. Niemowlę ma problemy z przewróceniem się z pleców na brzuch, i odwrotnie. Dziecko sprawia wrażenie, jakby przelewało się przez ręce, jest wiotkie i brakuje mu mobilizacji mięśniowej. Występują problemy ze ssaniem piersi lub smoczka butelki. Nie reaguje na głos rodzica, twarze, bodźce.
Objawy zmniejszonego napięcia mięśniowego u starszych niemowląt
U starszych niemowląt również występują zachowania, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma niskie napięcie mięśniowe. Są to problemy z utrzymaniem pozycji siedzącej – bez podparcia przewraca się na boki, lub wychyla do przodu. Dodatkowo niechętnie zmienia pozycję, w której czuje się bezpiecznie, często pomija etap raczkowania (woli pełzać, ma problem z naprzemienną pracą nóżek), poddaje się, gdy nie może czegoś dosięgnąć. Dziecko ma kłopoty z podniesieniem i utrzymaniem zabawki w górze. Gdy stoi lub zaczyna chodzić, często układa stopy na zewnątrz i buja się na boki.
Dzieci, które mają słabe napięcie mięśni, są przeważnie bardzo spokojne, można użyć stwierdzenia apatyczne. W innych wypadkach postrzega się je jako wystraszone, płaczliwe, rozdrażnione. Bardzo trudno zdobyć ich uwagę, ale potrzebują pomocy dorosłych we wszystkich czynnościach, takich jak siedzenie, stanie, chodzenie.
Jak sprawdzić, czy dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe?
Jeśli obserwując swoje dziecko, mają Państwo jakieś obawy czy wątpliwości co do prawidłowości jego rozwoju, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie badań genetycznych dziecka. Z uwagi na to, że bardzo duża grupa chorób genetycznych przez długi czas może nie dawać żadnych specyficznych objawów, warto jest je przeprowadzić profilaktycznie, lub już przy pierwszych, nawet delikatnych symptomach.
Wcześnie postawiona diagnoza jest szansą na skuteczne leczenie, które uchroni dziecko przed rozwijaniem się ciężkich, nieodwracalnych zaburzeń. Wykonując testy genetyczne dziecka, dostają Państwo odpowiedź czy objawy, które posiada maluch, oznaczają obniżone napięcie mięśniowe, i co bardzo istotne, jaka jest jego przyczyna. Niestety choroby genetyczne są często pomijane w standardowej diagnozie dzieci, przez co wiele z nich nigdy nie otrzymuje właściwego leczenia.
Proponujemy Państwu nowoczesne testy genetyczne: WES, WES PREMIUM, badanie FRAX, badanie mikromacierzy oraz wiele innych.
Dostępne są dwie wersje testu WES: badanie WES STANDARD oraz WES PREMIUM. Test WES STANDARD analizuje eksony, czyli sekwencje kodujące genów (są najlepiej poznaną częścią DNA człowieka). Za pomocą jednej próbki krwi dostają Państwo szeroką wiedzę na temat stanu zdrowia dziecka, co umożliwia uchronienie go przed wystąpieniem różnych zaburzeń.
Test WES PREMIUM jest rozwiniętą wersją testu STANDARD. Poza eksonami analizuje również dotychczas mało poznane introny. WES PREMIUM daje o 11% więcej szans na postawienie diagnozy. Mowa o 11%, ponieważ tyle proc. znanych chorób genetycznych ma swoje źródło właśnie w intronach. Jest to najszersze badanie, które wykonuje się w celu diagnozy np. autyzmu. Badanie WES PREMIUM to największe szanse na wykrycie przyczyn, które są odpowiedzialne za problemy zdrowotne. A wykrycie przyczyn to możliwość wdrożenia skutecznego leczenia, które będzie efektywne i przynoszące oczekiwane rezultaty. Pamiętając o tym jak ważny jest czas w leczeniu chorób genetycznych i ich objawów, jak np. obniżenie napięcia mięśni u dziecka, wykonanie badań genetycznych wydaję się odpowiedzialnym i jak najbardziej słusznym rozwiązaniem.
Badanie WES jest to najnowocześniejszy test genetyczny, możliwy do wykonania tuż po narodzinach dziecka, analizujący za jednym razem wszystkie geny dziecka (około 23 000). Dzięki niemu można zdiagnozować poznane dotąd choroby metaboliczne (ponad 1000), jak również inne zaburzenia zapisane w genach.
👉 Do badania WES PREMIUM jest możliwość dokupienia badania wrażliwości na leki. W badaniu sprawdzana jest wrażliwość pacjenta na 89 substancji leczniczych, które zawarte są w ponad 550 lekach dostępnych na polskim rynku. Wśród nich znajdują się leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) , stosowane w leczeniu padaczki i zaburzeń neurologicznych, kardiologiczne, znieczulające, psychiatryczne. Dzięki takiej wiedzy stosowanie leków jest bezpieczniejsze, a terapia dużo skuteczniejsza.
Badanie farmakogenetyczne przy WES PREMIUM – badane lekiKoszt badania farmakogenetycznego to 997zł.
]
Chcesz porozmawiać o badaniach genetycznych dla dzieci?
Skorzystaj z darmowej konsultacji: