Celiakia objawy

Jak objawia się celiakia?Celiakia objawy

Celiakia objawia się na wiele różnych sposobów i zdarza się, że objawy te są bardzo niecharakterystyczne – przypominają inne popularne choroby. Pacjenci z celiakią skarżą się m.in na bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia czy wymioty. Często jednak osoby z celiakią nie mają żadnych objawów ze strony układu pokarmowego. Zamiast tego dręczy je np. zmęczenie, złe samopoczucie, anemia, słabe przyswajanie witamin i składników mineralnych. U dzieci z kolei pojawia się niska waga ciała albo niski wzrost. Co ciekawe ponad 50% pacjentów, którzy zgłaszają się do nas z takimi objawami, jak te wymienione wyżej uzyskuje wynik wskazujący na celiakię.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Celiakia – choroba dzieci i dorosłych

Wiele osób myśli, że celiakia jest chorobą wieku dziecięcego i można z niej po prostu „wyrosnąć”. Nie jest to jednak prawdą. Zdarza się, że celiakia pojawia się u dziecka, a w wieku dojrzewania jej objawy zanikają. Nie znaczy to jednak, że taka osoba wyzdrowiała. Celiakia może przebiegać w sposób bezobjawowy, prowadząc jednak do wyniszczenia organizmu. Skutkami nieleczonej celiakii są m.in osteoporoza (również u dzieci) czy nawet rak. Dodatkowo u pacjentów z nieleczoną celiakią rozwija się też nietolerancja laktozy. Ustępuje ona jednak po wprowadzeniu diety bezglutenowej.

 

Objawy celiakii u dzieci

U najmłodszych dzieci – poniżej 3 roku życia najczęstszym objawem celiakii są biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, a w dalszej kolejności niska waga ciała. Z kolei u dzieci w wieku przedszkolnym objawy stają się już mniej charakterystyczne. Najczęściej jest to niski wzrost, któremu czasem towarzyszy również niska waga ciała, zdarza się biegunka ale też zaparcia czy brak apetytu. U dzieci w wieku szkolnym celiakia najczęściej objawia się poprzez niski wzrost, niedobór masy ciała i bóle brzucha. Dziecko może wolniej się rozwijać, słabiej się uczyć i być zmęczone oraz apatyczne. Celiakii często towarzyszą też alergie pokarmowe oraz nietolerancja laktozy.

r3

 

Nie wiesz, czy obserwowane przez Ciebie objawy to celiakia? Napisz do nas na czacie, żaden artykuł nie zastąpi rozmowy ze specjalistą.

Objawy celiakii u dorosłych

U osób dorosłych klasyczne symptomy takie jak biegunka czy bóle brzucha często nie występują lub występują ale z przerwami. Warto wiedzieć, że objawy ze strony układu pokarmowego u osób chorych na celiakię nie muszą pojawia się po każdym spożyciu glutenu.Mogą występować np. tylko od czasu do czasu lub w ogóle. U osób dorosłych celiakia przybiera często postać bezobjawową lub skąpoobjawową. Symptomami choroby mogą być np. depresja, anemia, złe samopoczucie, poronienie, problem z zajściem w ciąże, ciągłe zmęczenie, bóle stawów i kości, mrowienia w mięśniach, problemy ze , wysypka czy częste złamania kości.

 

Diagnozowanie celiakii 

Celiakia nie jest chorobą którą można potwierdzić jednym badaniem. Przyjęło się, że celiakia jest stwierdzona, kiedy co najmniej dwa badania ją potwierdzą. Dawniej wykonywano badanie przeciwciał oraz biopsję jelita, dziś o wiele częściej lekarze, którzy są obyci z tematem nietolerancji pokarmowych rekomendują wykonanie badania przeciwciał oraz badania genetycznego, a następnie obserwacje efektów diety bezglutenowej. Dzięki temu można uniknąć biopsji jelita, która uważana jest za najbardziej inwazyjne badanie w kierunku celiakii.

Chcesz wiedzieć więcej? Celiakia – diagnostyka i leczenie 

 

Typowe objawy celiakii

 

Nietypowe objawy celiakii

Badanie celiakia przychodnia

 

Badanie celiakia – dlaczego warto wykonać je całą rodziną?

Celiakia jest chorobą genetyczną. Jeśli więc w Twojej najbliższej rodzinie są osoby ze stwierdzoną celiakią warto wykonać badanie również u Ciebie. Z kolei jeśli Ty masz typowy dla celiakii układ genów HLA DQ2 i HLA DQ8 powinieneś również przebadać swoją rodzinę. Jeżeli interesuje cię cena badania celiakii w przypadku pakietu rodzinnego – napisz do nas na czacie. Jeżeli cena badania genetycznego jest dla Ciebie ważna, nie musisz dalej szukać, badania na celiakię wykonujemy w naszym laboratorium, dzięki czemu możemy zaproponować najatrakcyjniejsze ceny.

Badanie celiakii w pakiecie rodzinnym - to się opłaca
Celiakia to dziedziczna choroba genetyczna.

Oznacza to, że jeżeli w rodzinie ktoś choruję na celiakię, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorych jest więcej.

Niestety, nieswoistość objawów utrudnia wczesne rozpoznanie i powiązanie dolegliwości z chorobą.  Dlatego osobą cierpiącym na celiakię oraz osobom podejrzewającym celiakię rekomendujemy przebadanie reszty rodziny. Przygotowaliśmy atrakcyjne pakiety rodzinne, dzięki którym badanie jest jeszcze tańsze.

celiakia badanie

Badanie 3 os.      Zamawiam przez internet

Badanie 4 os.      Zamawiam przez internet

Badanie 5 os.      Zamawiam przez internet
Badanie możesz zamówić również telefonicznie lub na naszym czacie 

.

 

Najczęstsze objawy celiakii

Nieswoistość objawów sprawia, że celiakia u każdej osoby, może objawiać się innymi dolegliwościami. Jeżeli masz wątpliwości, czy twoje objawy mogą być spowodowane celiakią, napisz do nas na czacie. Możesz liczyć na całkowicie bezpłatną poradę. Część objawów jest jednak obserwowana częściej:

Układ pokarmowy

Przewlekła biegunka
Bóle brzucha
Spadek masy ciała
Nawracające afty jamy ustnej
Wymioty
Zespół jelita drażliwego
Zaparcia

Skóra

Opryszczkowate zapalenie skóry
Choroba Dühringa
Egzema – AZS
Owrzodzenia jamy ustnej
Trądzik
Kruche paznokcie
Blada i swędząca skóra


Układ Krwiotwórczy

Niedokrwistość – Anemia
Niedobór żelaza
Niedokrwistość megaloblastyczna
Leukopenia

Układ Moczowo-Płciowy

Opóźnione dojrzewanie
Opóźniona menarche (pierwsza miesiączka)
Nieregularna menstruacja
Schorzenia nerek
Osłabienie materiału genetycznego


Układ Mięśniowo-szkieletowy

Osłabienie mięśniowe
Osłabienie kostne
Tężyczka (mrowienie mięśni)
Niskorosłość
Zapalenie stawów

Ośrodkowy układ nerwowy

Padaczka – epilepsja
Migrena, częste bóle głowy
Depresja
Ataksja
Miopatie
Neuropatia obwodowa


Inne objawy często obserwowane u chorych

Choroby szkliwa zębowego
Choroby tarczycy
Choroba Hashimoto
Cukrzyca typu I
Brzydki oddech
Ból pleców
Uczucie palenia w stawach
Bóle, zwędzenia, sztywnienia stawów
Uczucie zaćmienia
Drażliwość
Przypływy złości
Huśtawka nastrojów
Burzliwy temperament
Uczucie zmęczenia
Zawroty głowy
Wahania wagi
Wypadanie włosów

Powikłania nieleczonej celiakii

Rak gardła, przełyku lub jelita cienkiego
Chłoniak jelita cienkiego
Wrzodziejące zapalenie jelita czczego i krętego
Schorzenia wątroby
Chłoniak nieziarniczy
Hiposplenizm
Bezpłodność
Nawracające poronienia
Porody przedwczesne
Przedwczesna menopauza
Osteoporoza i osteomalacja
Patologiczne złamania
Schorzenia psychiczne
Depresja


Opracowano na podstawie: prof. H. Szajewska „Czy można zapobiec celiakii” Alergia 3/2007 

 

Warto wiedzieć:


   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.

Celiakia testDNA - twoja dobra decyzja

Celiakia testDNA – Dlaczego warto? Celiakia partnerzy

Najlepsza cena badania 
Najszerszy zakres badania
Najszybszy czas realizacji
Najwygodniejsze badanie
Najkorzystniejsze pakiety
Najprzyjemniejszy dział obsługi

naklejka_lew_www