Testy na celiakię – które badanie wykonać by mieć pewność i nie przepłacić?

Jakie badanie powinieneś wykonać, aby uchronić siebie i bliskich przed groźnymi skutkami celiakii – w tym rakiem?

Najpopularniejsze badania na celiakię (trwałą nietolerancję glutenu) to testy serologiczne z krwi (tzw. „przeciwciała”). Wielu pacjentów to właśnie od nich rozpoczyna diagnostykę celiakii. Tymczasem testy te są drogie (czego wiele osób nie wie) a nie zawsze dają odpowiedź, jakiej pacjent oczekuje. Mają one pewne ograniczenia.
Po pierwsze pacjent musi spożywać gluten minimum przez 2 miesiące przed ich wykonaniem, po drugie pacjenci z celiakią często mają niedobór immunoglobuliny A, co sprawia, że badania w klasie IgA dają fałszywy wynik. W szczególności taka sytuacja ma miejsce u małych dzieci – do 2 roku życia. Dlatego diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od badania genetycznego. Celiakia jest chorobą genetyczną. To znaczy, że do jej wystąpienia potrzebne są pewne geny (DQ2, DQ8). Jeśli Tych genów nie masz – nigdy nie zachorujesz na celiakię. Tylko badanie genetyczne da Ci taką pewność.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….
.

UWAGA! Każdy wydany przez nas wynik zawiera również zalecenia lekarskie (pisemne) oraz pisemne zalecenia dietetyczne stworzone przez dietetyka klinicznego. W przypadku stwierdzenia genów odpowiedzialnych za celiakię pacjent otrzyma od nas również przykładowe menu bezglutenowe.

Czym jest celiakia?

Celiakia jest trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu, która zapisana jest w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (DQ2 i DQ8) mogą na nią zachorować. Innymi słowy jeśli nie masz predyspozycji genetycznych nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego najlepszym badaniem na celiakię jest test genetyczny.
.


Jeśli zauważyłeś, że gluten może Ci szkodzić koniecznie powinieneś wykonać badanie genetyczne. Dlaczego? Sama nadwrażliwość na gluten choć jest uciążliwa bo powoduje ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, bulgotanie w brzuchu i ogólny dyskomfort nie wpływa tak bardzo na ogólny stan Twojego organizmu jak celiakia. Celiakia prowadzi do zaniku kosmków jelitowych. Te z kolei są odpowiedzialne za wchłanianie składników  z pożywienia. Jeśli kosmki zanikną, to Twój organizm nie będzie mógł czerpać z pożywienia składników, które są mu potrzebne. To doprowadzi do jego stopniowego wyniszczenia.
.

Celiakia badanie

Nieleczona celiakia, czyli brak ścisłej diety bezglutenowej może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych w tym do rozwoju nowotworów złośliwych. Najczęściej spotykany wg niektórych badań jest rak jelita cienkiego. Zmiany nowotworowe nie ograniczają się tylko do przewodu pokarmowego, mogą dotyczyć też układu krwiotwórczego (chłoniak nieziarnicze). Inne częste powikłania nieleczonej celiakii to: osteoporoza, niepłodność, wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego, wczesna menopauza. Nieleczona celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, przyczynia się ona do przedwczesnych porodów oraz nawracających poronień. Diagnoza celiakii jest bardzo istotna.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

.

 

Im bardziej kosmki jelitowe są zniszczone tym organizm staje się słabszy. Pogłębia się niedożywienie, co ma wpływa na wszystkie organy również na mózg. Osoba chora na celiakię spożywając gluten naraża się na wiele uciążliwych i często także niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji m.in
– depresję,
– anemię,
– problemy ze szkliwem,
– brak energii do życia,
– apatię,
– podatność na choroby – niską odporność,
– osteoporozę (również u dzieci!)
– a nawet na nowotwór
– zapalenie jamy ustnej

Im szybciej zostanie u Ciebie zdiagnozowana celiakia, tym lepiej dla Twojego zdrowia – będziesz miał szansę uniknąć wielu chorób i w tym raka jelita!

.
.Im

Dlaczego tak ważne jest stwierdzenie czy masz celiakię czy tylko nadwrażliwość na gluten?

Wiele osób myśli, że skoro i tak przechodzą na dietę bezglutenową bo wtedy czują się lepiej, to nie ma znaczenia, czy gluten im szkodzi bo mają celiakię czy też nadwrażliwość. To błąd! Dieta osoby z celiakią bardzo mocno różni się od diety osoby z nadwrażliwością. Przede wszystkim dlatego, że mając nadwrażliwość możemy sobie od czasu do czasu pozwolić na małe „odstępstwo”, co spowoduje u nas co najwyżej dolegliwości brzuszne. Ponadto jeśli pacjent ma celiakię wymaga również uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych (organizm jest wyniszczony) oraz  zaprzestania spożycia laktozy i składników drażniących jelito. Im szybciej zostanie wdrożone właściwe leczenie, tym szybciej kosmki jelitowe się odbudują i pacjent będzie miał szansę powrócić do pełnego zdrowia.
.
Osoba z celiakią nie może przerwać diety bezglutenowej nawet na jeden dzień! Zjedzenie nawet minimalnej ilości glutenu (wielkości główki od szpilki) prowadzi do uruchomienia reakcji niszczenia kosmków jelitowych.To bardzo groźne. Poza tym jeśli u Ciebie zostanie stwierdzona celiakia przebadać powinni się również inni członkowie rodziny. Oni również mogą mieć celiakię i nic o tym nie wiedzieć ponieważ objawy albo jeszcze u nich nie występują albo są na tyle niecharakterystyczne, że nie podejrzewają, że stoi za nimi nietolerancja glutenu.

Dlaczego nie powinieneś przechodzić na dietę bezglutenową bez wykonania badania?

Dietetycy i lekarze odradzają przechodzenia na dietę bezglutenową na własna rękę. To nierozsądna i potencjalnie szkodliwa decyzja, na którą decydują się osoby podejrzewające u siebie celiakię. Przede wszystkim dlatego, że nie wystarczy zrezygnować ze spożywania glutenu, aby wyeliminować objawy. Celiakia powoduje także złe wchłanianie witamin i składników mineralnych, te niedobory również wpływają na występowanie objawów choroby. Twoja dieta powinna więc być dobrana indywidualnie do Twojego stanu zdrowia, tak aby wszelkie możliwe niedobory byłby uzupełniane. Pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję i postawić skuteczną diagnozę.

.

celiakia badanie

Ważne!

Objawy związane z celiakią nie ustępują często bezpośrednio po odstawieniu produktów zawierających gluten, tak jak oczekują tego pacjenci. Organizm potrzebuje czasu, aby odbudować zniszczone kosmki jelitowe  i odzyskać pełną zdolność przyswajania substancji odżywczych. Sama dieta bezglutenowa jest z kolei kosztowna, a w przypadku osób, które nie są chore na celiakię to niepotrzebne utrudnienie i  zbędny wydatek.

.

Dlaczego warto skonsultować wynik po badaniu?

Konsultacja dietetyczna po badaniu pozwoli na łagodne przejście w nowy, zdrowy tryb odżywiania. Dzięki niej nie będziemy musieli zastanawiać się co i kiedy możemy zjeść. Oddając się w ręce specjalistów, mamy gwarancję, że dieta przyniesie efekty, a nasze zdrowie poprawi się. Dieta bezglutenowa nie należy do najprostszych z diet, na osoby nietolerujące glutenu czyha wiele niespodzianek i warto wiedzieć jak ich uniknąć. Odpowiednio poprowadzona dieta bezglutenowa, pozwoli na szybką odbudowę zniszczonych kosmków jelitowych i powrót do pełni zdrowia

Warto wiedzieć:badanie celiakia przychodnia

 


   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.