Trwała nietolerancja glutenu? (celiakia) – jak się zbadać?

Najpopularniejsze badania na celiakię (trwałą nietolerancję glutenu) to testy serologiczne z krwi (tzw. „przeciwciała”). Wielu pacjentów to właśnie od nich rozpoczyna diagnostykę celiakii. Tymczasem testy te są drogie (czego wiele osób nie wie) a nie zawsze dają odpowiedź, jakiej pacjent oczekuje. Mają one pewne ograniczenia.
Po pierwsze pacjent musi spożywać gluten minimum przez 2 miesiące przed ich wykonaniem, po drugie pacjenci z celiakią często mają niedobór immunoglobuliny A, co sprawia, że badania w klasie IgA dają fałszywy wynik. W szczególności taka sytuacja ma miejsce u małych dzieci – do 2 roku życia. Dlatego diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od badania genetycznego. Celiakia jest chorobą genetyczną. To znaczy, że do jej wystąpienia potrzebne są pewne geny (DQ2, DQ8). Jeśli Tych genów nie masz – nigdy nie zachorujesz na celiakię. Tylko badanie genetyczne da Ci taką pewność.
.

UWAGA! Każdy wydany przez nas wynik zawiera również zalecenia lekarskie (pisemne) oraz pisemne zalecenia dietetyczne stworzone przez dietetyka klinicznego. W przypadku stwierdzenia genów odpowiedzialnych za celiakię pacjent otrzyma od nas również przykładowe menu bezglutenowe.

Warto wiedzieć:badanie celiakia przychodnia


   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

.