Jakie są skutki uboczne stosowania antykoncepcji?

Jakie są skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej?

skutki uboczne antykoncepcji, antykoncepcja hormonalna skutki uboczne

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym środkiem zapobiegania ciąży. Dla kobiet, które ją stosują najważniejsze jest to by była skuteczna, bezpieczna oraz odpowiednio dobrana. Aby tak było, istotne jest wykonanie odpowiednich badań przed rozpoczęciem jej stosowania, by uniknąć niepożądanych skutków ubocznych, które prowadzą do groźnych powikłań.

Skutki uboczne antykoncepcji

Na rynku dostępne są różne metody antykoncepcji hormonalnej. Niestety, wiele kobiet boryka się ze skutkami ubocznymi wynikającymi ze źle dobranej metody. Pojawiające się objawy są sprawą indywidualną i zawsze wymagają specjalistycznej konsultacji.ból nóg od kolan w dół

 

Najczęstszymi skutkami ubocznymi antykoncepcji są:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia nastroju i podatność na stany depresyjne,
  • problemy z wagą (np. na skutek zatrzymywania wody w organizmie),
  • drażliwość piersi,
  • obniżone libido,
  • zaburzenia gospodarki tłuszczowej (wzrost złego cholesterolu),
  • ból, obrzęk i tkliwość nóg,
  • duszności w klatce piersiowej, przyśpieszenia oddechu, nagłe napady kaszlu bez oczywistej przyczyny.

Jednym z najgroźniejszych skutków ubocznych jest ból nóg – dlaczego?

antykoncepcja hormonalna skutki uboczne, skutki uboczne antykoncepcji

Stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych jest związane ze zwiększeniem ryzyka powstania zakrzepów krwi. Zakrzep może zablokować naczynie krwionośne i spowodować ciężkie zaburzenia. Niepokojącym objawem wskazującym na powstanie zakrzepu jest właśnie obrzęk nóg. Często towarzyszy mu: ból i tkliwość, zwiększona temperatura w zmienionej chorobowo nodze, zmiana koloru skóry nogi, np. zblednięcie, zaczerwienienie, zasinienie.
Uwaga! Jeśli zakrzep oderwie się i wraz z krwią przemieści się z nogi do płuc, to może spowodować niebezpieczny zator płucny.

Dodatkowymi czynnikami, które mają wpływ na rozwój zakrzepicy są: częste podróże, operacje, długie unieruchomienie, palenie papierosów, czy genetycznie zapisana skłonność do tworzenia się zakrzepów, czyli trombofilia wrodzona.

skutki uboczne stosowania antykoncepcji

 

 

.


Opinia lekarza 

Beata Kozak-Klonowska, specjalista genetyki klinicznejskutki uboczne antykoncepcji, opinia lekarza antykoncepcja

Decyzja o zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) powinna być podjęta świadomie. Leki te zwiększają ryzyko epizodów zatorowo-zakrzepowych oraz są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka piersi. Istnieje szczególna grupa pacjentek u których zastosowanie leków nawet w krótkim okresie może być groźne dla zdrowia i życia. To kobiety obciążone trombofilią wrodzoną czyli predyspozycją genetyczną do chorób zatorowo-zakrzepowych. 

Nie lekceważ niepokojących objawów

W 2017 r. świat obiegła informacja o brytyjce Sarah Cobb, która zmarła w wieku 27 lat. Jak wykazały badania pośmiertne przyczyną śmierci był zator płucny, spowodowany zakrzepem. Kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną. W tym samym roku Charlotte Foster z Newport również zmarła w wyniku zatoru płucnego. 23-letnia kobieta przyjmowała tabletki antykoncepcyjne przez pięć miesięcy. Po pewnym czasie zaczęła mieć duszności w klatce piersiowej i bóle kręgosłupa. Po konsultacji z lekarzem i wykonaniu badań okazało się, że jest podatna na zakrzepicę. Niestety, lekarz nie dostrzegł zależności między skutkami ubocznymi antykoncepcji, a dolegliwościami pacjentki.

Niezwykle szokująca była również nagła śmierć Kamili Skolimowskiej – polskiej lekkoatletki, mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem. Miała 26 lat, była wysportowana, przechodziła regularne badania lekarskie. A mimo to podczas zgrupowania w Portugalii nagle poczuła się źle i zmarła. Jak podał mediom jej ojciec Robert Skolimowski:

Przyczyną zgonu Kamili był zator tętnicy płucnej. Po rozmowie i konsultacjach z lekarzami specjalizującymi się w tym temacie wiemy, że mogły do tego doprowadzić uwarunkowanie genetyczne, odwodnienie, zgęstnienie krwi, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub wysiłek [1].

Kolejnym przykładem powikłań zakrzepowo-zatorowych przy antykoncepcji hormonalnej jest historia 41-letniej kobiety, ogólnie zdrowej, która zgłosiła się do swojego lekarza ginekologa z powodu silnego bólu kończyny dolnej lewej, połączonego z obrzękiem. Wykonano jej badanie przedmiotowe, które nasunęło podejrzenie zakrzepicy żył głębokich lewej nogi, co potwierdzono w badaniu ultrasonograficznym. Kobieta stosowała od 6 lat doustną antykoncepcję hormonalną [2].

Stosujesz antykoncepcję? Ryzyko zakrzepicy rośnie

Estrogeny zawarte w antykoncepcji hormonalnej pobudzają układ krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Jednocześnie wzrasta stężenie fibrynogenu we krwi o 10-20%. Fibrynogen jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. To właśnie dlatego przy antykoncepcji, która zawiera hormony mówi się, że może powodować zakrzepicę.

Według danych WHO ryzyko zakrzepicy u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną rośnie nawet 3-6 razy w porównaniu z tymi, które z niej nie korzystają [3].

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną i występują u Ciebie skutki uboczne, zwłaszcza te związane z bólem i puchnięciem nóg oraz  dusznościami w klatce piersiowej, powinnaś zgłosić się do lekarza i jednocześnie sprawdzić czy masz genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów (trombofilię wrodzoną). Dzięki badaniu dowiesz się, czy stosowana przez Ciebie antykoncepcja jest odpowiednia.

Skutki uboczne antykoncepcji – co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy znacząco wzrasta, gdy masz genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów.

Przy trombofilii wrodzonej związanej  m.in. z mutacją czynnika V Leiden rośnie ono aż… 100-krotnie!

Dzięki badaniom genetycznym sprawdzisz, czy jesteś w grupie ryzyka. Pamiętaj, trombofilia wrodzona nie daje żadnych objawów.

 

Chcę bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną, dlatego wybieram pakiet:

 

Antykoncepcja Pakiet STANDARD

  • Zakres badania:
    – mutacja czynnika V Leiden
    – mutacja genu protrombiny
  • Czas realizacji: 6-7 dni roboczych
  • Zestaw do pobrania próbek
  • Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu

Cena: 277 zł

Zamów teraz

 

 

Antykoncepcja Pakiet PREMIUM

  • Zakres badania:
    – warianty C677T i A1298C genu MTHFR
    – mutacja czynnika V Leiden,
    mutacja genu protrombiny,
    – PAI-1 / SERPINE1,
    – V R2
  • Czas realizacji: 6-7 dni roboczych
  • Zestaw do pobrania próbek
  • Bezpłatna dostawa przez kuriera lub do paczkomatu
  • Bezpłatny odbiór pobranej próbki

Cena: 387 zł

Zamów teraz

 

  1. www.medonet.pl/magazyny/narodowy-test-zdrowia-polakow. Zakrzepica żylna – choroba przyszłości artykuł.
  2. T. Petryński, G. Stachowiak, L. Stefańczyk: Powikłania zakrzepowo-zatorowe w antykoncepcji hormonalnej. Czy i jak możemy zapobiegać. Zagadnienia endokrynologii ginekologicznej, str. 38. 
  3. M. Frołow: Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica żylna, zakrzepica.mp.pl.
Wszystkie artykuły
Back to Top