Badania DNA – czy warto je robić?

Czy badania DNA są wiarygodne, Jakie badania DNA można wykonać, Kiedy warto zrobić badania DNA, Ile kosztują badania DNA

Badania DNA są dziś podstawą nowoczesnej diagnostyki i nie tylko. Dzięki nim można m.in. sprawdzić ojcostwo albo pokrewieństwo, określić ryzyko zachorowania na różne schorzenia czy zidentyfikować zwłoki. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniach DNA?

Czy badania DNA są wiarygodne?
Jakie badania DNA można wykonać?
Kiedy warto zrobić badania DNA?
Ile kosztują badania DNA?
 

Czy badania DNA są wiarygodne?

Wiele osób zastanawia się, czy badania DNA są wiarygodne. Jeśli są wykonywane w doświadczonym laboratorium, są jak najbardziej wiarygodne. Tym bardziej, że badane fragmenty DNA są niezmienne, więc wynik badania genetycznego jest ważny przez całe życie.
 
Wybierając laboratorium, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na akredytację PCA (ważna przy testach na ojcostwo) i posiadane certyfikaty, a także doświadczenie w realizacji badań DNA. Istotna jest też jakość wykorzystywanych do analizy odczynników.

Jakie badania DNA można wykonać?

A jakie badania DNA można wykonać? Mogą to być przede wszystkim testy na ojcostwo i pokrewieństwo, które pozwalają sprawdzić, czy między danymi osobami istnieją więzy krwi. Badania genetyczne obejmują też badania medyczne – np. test NOVA, czyli innowacyjne badanie dla dzieci w kierunku 87 chorób wrodzonych. Dzięki badaniom DNA można również zidentyfikować np. sprawcę zbrodni czy ofiarę wypadku.

Kiedy warto zrobić badania DNA?

Zastanawiasz się, czy warto zrobić badania DNA? Jak najbardziej – to nowoczesne testy, które opierają się o analizę niezmiennych fragmentów DNA. Z tego powodu ich wynik jest jednoznaczny i taki sam przez całe życie. Na wynik badania DNA nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, np. choroba, zażywane leki czy używki. Również pobranie próbki jest wygodne – najczęściej wystarczy wymaz z policzka, a do badań ojcostwa i pokrewieństwa nawet takie próbki jak maszynka do golenia, włosy z cebulkami czy smoczek.

Ile kosztują badania DNA?

To, ile kosztują badania DNA, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanego testu. Inne ceny mają bowiem badania ojcostwa i pokrewieństwa, a inne testy medyczne (np. w kierunku celiakii, hemochromatozy czy trombofilii wrodzonej). Na cenę testu DNA mają wpływ takie czynniki jak zakres badania czy doświadczenie laboratorium.

Data publikacji: 19/02/2019