Badania genetyczne dla dzieci – czy warto robić test NOVA?

Po co robić badania genetyczne dla dzieci, Jak wyglądają badania genetyczne dla dzieci, Ile czasu trwają badania genetyczne dla dzieci, Czy badania genetyczne dzieci można zrobić u noworodka

Badania genetyczne dla dzieci – takie jak test NOVA – są bardzo nowoczesne i kompleksowe. Test NOVA bada dziecko pod kątem 87 chorób wrodzonych i pozwala sprawdzić jego wrażliwość na 32 substancje lecznicze (znajdujące się w ok. 200 lekach). Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu DNA? Sprawdź!
 
Po co robić badania genetyczne dla dzieci?
Jak wyglądają badania genetyczne dla dzieci?
Ile czasu trwają badania genetyczne dla dzieci?
Czy badanie genetyczne dzieci można zrobić u noworodka?
 

Po co robić badania genetyczne dla dzieci?

Jeśli zastanawiasz się, po co robić badania genetyczne dla dzieci, warto uświadomić sobie, że wobec wielu chorób wykrywanych testem NOVA do tej pory byliśmy bezbronni. Rozwijały się w ukryciu lub dając objawy niekojarzone z chorobami wrodzonymi (np. częste infekcje, ulewanie, gorączki niejasnego pochodzenia), powodując u dziecka nieodwracalne powikłania. Teraz możemy wykryć je na takim etapie, kiedy możliwe są jeszcze leczenie i działania profilaktyczne. To pozwala ochronić zdrowie i życie małego pacjenta.

Jak wyglądają badania genetyczne dla dzieci?

Zatem jak wyglądają badania genetyczne dla dzieci? Próbką do testu NOVA są wymazy z policzka – które można pobrać w domu (wcześniej zamawiając zestaw na dowolny adres) lub w punkcie pobrań. To dla dziecka wygodne i bezbolesne, a ponadto wystarczy jedna próbka, by uzyskać informacje na temat zmian w 12 000 genów.

Ile czasu trwają badania genetyczne dla dzieci?

A ile czasu trwają badania genetyczne dla dzieci? Pobranie próbki to dosłownie kilkadziesiąt sekund. Później wystarczy tylko wypełnić dokumenty. Na wynik badania oczekuje się ok. 25 dni roboczych od momentu, gdy próbka trafi do laboratorium. Wykorzystuje się nowoczesną metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji.

Czy badanie genetyczne dzieci można zrobić u noworodka?

Test NOVA dedykowany jest najmłodszym pacjentom, a czy badanie genetyczne dzieci można zrobić u noworodka? Jak najbardziej! Wielu rodziców decyduje się na wykonanie go już w drugiej-trzeciej dobie życia dziecka, często jeszcze w szpitalu. Dzięki temu mogą uzyskać informację na temat stanu zdrowia dziecka tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość, od razu będzie można rozpocząć leczenie.

Data publikacji: 27/02/2019