Badania prenatalne po poronieniach – jakie wykonać i dlaczego warto?
Poronienie w poprzedniej ciąży wcale nie przekreśla szans pary na zdrowe dziecko. Większość przypadków poronień samoistnych jest bowiem spowodowanych losowymi chorobami genetycznymi dziecka, które nie powtarzają się w kolejnych ciążach [1].
Po poronieniu mogą jednak pojawiać się obawy o kolejną utratę ciąży, które mogą powodować stres. W takiej sytuacji wykluczenie chorób w czasie badań prenatalnych może pomóc odzyskać spokój. Badania prenatalne w większości przypadków nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują wiedzę, że dziecko rozwija się prawidłowo.
Spis treści:
- Badania prenatalne po poronieniach. Jakie są wskazania do wykonania badań prenatalnych?
- Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?
Badania prenatalne po poronieniach – jakie są wskazania do wykonania badań prenatalnych?
Wskazania do wykonania badań prenatalnych to:
- Wystąpienie w poprzednich ciążach trisomii 21. (zespołu Downa) i innych nieprawidłowości chromosomowych
- Wystąpienie choroby genetycznej w rodzinie.
- Wiek matki powyżej 35 roku życia
Chociaż istnieją szczególne wskazania do wykonania badań prenatalnych, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by każda przyszła mama wykonała przesiewowe badania prenatalne na obecność najczęściej spotykanych aberracji chromosomowych i wad rozwojowych. [1]
Jako pierwsze zwykle wykonuje się badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne), takie jak test PAPP-a i USG. Oceniają one ryzyko wystąpienia choroby. Dopiero gdy testy przesiewowe dadzą nieprawidłowy wynik, wykonywane są badania prenatalne diagnostyczne (np. amniopunkcja). Mają one na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.
Dowiedz się więcej o badaniach prenatalnych:
Dlaczego warto wykonać test NIFTY pro?
Obecnie jest dostępne nowoczesne przesiewowe badanie prenatalne – test NIFTY pro. To nieinwazyjny genetyczny test, którego czułość jest porównywalna do badania inwazyjnego – amniopunkcji (wynosi ona powyżej 99%).
Test NIFTY pro można wykonać już od 10 tygodnia ciąży, badanie potrafi wykryć aż 94 różnych genetycznych nieprawidłowości. Wynik NIFTY pro informuje o ryzyku wystąpienia u dziecka chorób takich jak:
- trisomie – NIFTY pro bada aż 6 najpopularniejszych trisomii, w tym zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
- mikrodelecje / mikroduplikacje – w teście NIFTY pro badane są aż 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji, w tym między innymi zespół DiGorge’a oraz zespoły Angelmana/Pradera-Williego,
- nieprawidłowości liczby chromosomów płci — NIFTY pro potrafi wykryć zespoły X, XXY, XXX oraz XYY.
NIFTY pro to jedyne na rynku nieinwazyjne badanie prenatalne z ubezpieczeniem.
Bezpieczeństwo
- Bezpieczne badanie nieinwazyjne z krwi, które ma czułość porównywalną do amniopunkcji (ponad 99%). Bez ryzyka poronienia.
- Prawidłowy wynik badania NIFTY Pro może pozwolić uniknąć badań inwazyjnych takich jak amniopunkcja
- Wsparcie konsultantów – bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu
- W przypadku nieprawidłowego wyniku testu NIFTY pro konsultacja z lekarzem genetykiem jest w cenie badania.
Szybki wynik
- Szybki wynik do 10 dni roboczych (jest to maksymalny czas, częto wynik jest dostępny szybciej).
- Gotowy wynik jest od razu udostępniany on-line, bez konieczności odbioru w placówce.
- Badanie NIFTY pro dostępne już od 10 tygodnia ciąży.
- Szybkie terminy badań, nawet na następny dzień.
Dowiedz się więcej o teście NIFTY pro:
Umów test NIFTY pro
Test NIFTY pro można umówić się wypełniając poniższy formularz ogólnopolskiej rejestracji online. Udostępniamy również płatność w ratach! Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem telefonicznie w ciągu jednego dnia roboczego w celu potwierdzenia rezerwacji.
![]() |
![]() |
Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:
„Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”
„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”
„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”
„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00
*W zależności od kursu walut
Źródła: [1] Skrzypczak J., Kwinecka-Dmitriew B., Zakrzewska M., Latos-Bieleńska A., 2010. Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży? Ginekologia Polska; 81, 9.