Badania prenatalne po poronieniach – jakie wykonać i dlaczego warto?

Badania prenatalne po poronieniach

Poronienie w poprzedniej ciąży wcale nie przekreśla szans pary na zdrowe dziecko. Większość przypadków poronień samoistnych jest bowiem spowodowanych losowymi chorobami genetycznymi dziecka, które nie powtarzają się w kolejnych ciążach [1].

Po poronieniu mogą jednak pojawiać się obawy o kolejną utratę ciąży, które mogą powodować stres. W takiej sytuacji wykluczenie chorób w czasie badań prenatalnych może pomóc odzyskać spokójBadania prenatalne w większości przypadków nie wykrywają żadnych nieprawidłowości i rodzice zyskują wiedzę, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Badania prenatalne po poronieniach – jakie są wskazania do wykonania badań prenatalnych?

Wskazania do wykonania badań prenatalnych to:

  • Wystąpienie w poprzednich ciążach trisomii 21. (zespołu Downa) i innych nieprawidłowości chromosomowych;
  • Wystąpienie choroby genetycznej w rodzinie;
  • Wiek matki powyżej 35 roku życia.

Chociaż istnieją szczególne wskazania do wykonania badań prenatalnych, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by każda przyszła mama wykonała przesiewowe badania prenatalne na obecność najczęściej spotykanych aberracji chromosomowych i wad rozwojowych. [1]

Jako pierwsze zwykle wykonuje się badania prenatalne przesiewowe (nieinwazyjne), takie jak test PAPP-a i USG. Oceniają one ryzyko wystąpienia choroby. Dopiero gdy testy przesiewowe dadzą nieprawidłowy wynik, wykonywane są badania prenatalne diagnostyczne (np. amniopunkcja). Mają one na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Bezpieczny test o wysokiej czułości

Obecnie Mamy mogą wykonać też nieinwazyjny test o wysokiej czułości – NIPT taki jak NIFTY pro lub Prenatal testDNA.To jedne z najdokładniejszych badań prenatalnych i wyróżniają się szerokim zakresem badanych nieprawidłowości.dla spokojnej ciąży nifty

Wysoka czułość NIPT

NIFTY pro i Prenatal testDNA ma wysoką czułość (ponad 99% dla trisomii 21.) i jednocześnie jest bezpieczny – nie wiąże się z ryzykiem poronienia czy infekcji wewnątrzmacicznej. Prawidłowy wynik NIFTY pro i Prenatal testDNA może pozwolić odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji. NIPT  jest dostępny już od 10 tygodnia ciąży.

bezpłatne konsultacje

 

Dowiedz się więcej o NIPT:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

5/5 - (5 głosów / głosy)

Źródła: [1] Skrzypczak J., Kwinecka-Dmitriew B., Zakrzewska M., Latos-Bieleńska A., 2010. Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży? Ginekologia Polska; 81, 9.; www.testdna.pl/badania-prenatalne/prenatal-testdna/zrodla/; www.testdna.pl/badania-prenatalne/test-nifty-pro/zrodla/

Czas ma znaczenie!
Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Back to Top
Zadzwoń