poronienie samoistne - objawy, przebieg, przyczynyPoronienie samoistne – objawy, przebieg, przyczyny

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży, czyli wydalenie jaja płodowego w okresie, w którym płód nie jest zdolny do życia poza łonem matki. Pod tym pojęciem tym określa się stratę do 22 tyg. Jak wygląda przebieg takiego poronienia, na co zwrócić szczególną uwagę?

  1. Poronienie samoistne – jak wygląda
  2. Poronienie samoistne – przyczyny
  3. Poronienie samoistne a zabieg łyżeczkowania

 

Poronienie samoistne – jak wygląda

Poronienie samoistne bardzo częste jest mylone przez wiele kobiet z menstruacją, ponieważ w wielu przypadkach nawet nie wiedziały, że były w ciąży. Jednym z pierwszym objawów poronienia samoistnego jest ból w dole brzucha oraz okolicy krzyżowej kręgosłupa o różnym nasileniu. Występuje również plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Jeśli pojawia się podwyższona temperatura może wskazywać to na rozwijający się stan zapalny. W takiej sytuacji należy się bezzwłocznie udać do ginekologa.

poronienie samoistnePoronienie samoistne – przyczyny

Jak wskazują statystyki, zdecydowana większa część wszystkich samoistnych poronień – około 60-80% – jest spowodowana przez choroby genetyczne zarodka. Najczęściej są to wady takie jak zespół Downa, Edwardsa, Patau, na które rodzice nie mieli żadnego wpływu. Dlatego, jeśli rodzice chcieliby sprawdzić, czy przyczyna tkwi właśnie w tym aspekcie powinni wykonać badanie genetyczne z kosmówki, którą zabezpiecza się w czasie poronienia lub zabiegu łyżeczkowania.

..

Kolejną z przyczyn poronień nawracających uwarunkowanych genetycznie i najlepiej udokumentowanych jest trombofilia wrodzona, m.in. mutacja czynnika V Leiden. Trombofilia wrodzona jest skłonnością organizmu do tworzenia się zakrzepów. Większość pacjentów myśli, że zakrzepy powstają tylko w nogach, ale w czasie ciąży takie zakrzepy mogą wystąpić również na łożysku co często powoduje obumarcie ciąży. Jeśli wynik wskaże, że występują czynniki związane z nadkrzepliwością, to lekarz będzie wiedział, czy już w okresie planowania ciąży czy na samym początku wprowadzić leczenie i zwiększyć szanse na pomyślne rozwiązanie.

Kliknij i zobacz, jakie badania warto wykonać, aby odnaleźć przyczyny poronienia

Poronienie samoistne a zabieg łyżeczkowania

Zdarzają się sytuacje, kiedy mimo poronienia samoistnego organizm nie oczyścił się całkowicie. W takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu łyżeczkowania. Trwa on około 15-20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Podkreślić należy, że zarówno w przypadku poronienia samoistnego, jak również podczas zabiegu łyżeczkowania mogą zostać zabezpieczone tkanki z poronienia, np. kosmówka, którą można przekazać do:

  • badania płci po poronieniu (jeśli poronienie nastąpiło przed 16 tc.) – daje to możliwość skorzystania z przysługujących praw po poronieniu: skrócony urlop macierzyński 56 dni, zasiłek pogrzebowy 4 tys. zł, odszkodowanie z dodatkowej polisy ubezpieczeniowej
  • badania chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia – rodzice mogą dowiedzieć się, czy przyczyną poronienia była choroba genetyczna zarodka. W badaniu sprawdzane są chromosomy, których nieprawidłowości są najczęstszą przyczyną poronienia X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22

 

 

Trombofilia wrodzona przyczyną poronienia – więcej informacji >>
Zabieg łyżeczkowania czy tabletka poronna >>


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

 

Data publikacji: 16/08/2019, Data aktualizacji: 07/06/2021