Badanie DNA cena – kilka przydatnych informacji

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę, Jaka jest cena badania DNA, Czy w badaniach DNA są ukryte koszty, Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłatyBadania DNA opierają się na analizie materiału genetycznego. Wykonuje się je najczęściej w postaci testów na ojcostwo lub określenia ryzyka występowania mutacji genów. To od rodzaju zlecanego badania zależy jego cena i sposób pobierania próbek.

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?
Jaka jest cena badania DNA?
Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?
Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?

Oczywiście, że rodzaj badania DNA ma wpływ na jego ostateczną cenę. W przypadku testów na ojcostwo całkiem inny cennik obejmuje badanie wykonywane na własną rękę po urodzeniu dziecka niż jeszcze podczas trwania ciąży. Badania DNA cena mogą obejmować także analizę kariotypu rodziców czy służyć do badania materiału dostarczonego po poronieniu. To właśnie od typu badania DNA zależy jego ostateczna cena.

Jaka jest cena badania DNA?

Standardowo ceny badań na ojcostwo zaczynają się już od 300-400 złotych, jednak analizy wykonywane podczas trwania ciąży mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nieco wyższe są ceny badań zlecanych drogą sądową, chociaż tak naprawdę nie odbiegają one niczym od tych, które zlecamy na własną rękę. Badania kariotypu to koszt około 500 złotych, natomiast analiza próbki i badania po poronieniu kosztują około 1000 złotych.

Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?

Badanie DNA cena nie zawsze jest jednoznacznie podawana przez laboratorium. Warto uważać na tzw. ukryte koszty – mogą dotyczyć one przesyłki kurierskiej czy dodatkowego wyniku badań. Cena może się różnić także w zależności od ilości badanych markerów. Często cenniki podawane na stronie internetowej laboratorium nie mówią jednoznacznie o cenie końcowej – o to zawsze warto dopytać.

Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Badanie DNA obejmuje nie tylko analizę materiału, ale także wynik w formie opisowej i często graficznej. Nie trzeba dodatkowo płacić za jego otrzymanie. Oczywiście może się zdarzyć, że dodatkowo zapłacimy za drugi egzemplarz wyniku, a także za ekspertyzę, jeśli badanie zostało zlecone przez sąd. Przy badaniach wykonywanych na własną rękę, nie ma jednak konieczności pokrywania dodatkowych opłat, by otrzymać wynik.

Data publikacji: 13/05/2019