Bankowanie krwi pępowinowej

Bankowanie krwi pępowinowej

Bankowanie krwi pępowinowej

Krew pępowinowa stanowi cenne źródło komórek macierzystych. Inaczej nazywa się je komórkami pierwotnymi – dają bowiem początek innym, z których powstają organy wewnętrzne i skóra. Ich wyjątkowość jest wykorzystywana przez aktualną medycynę w leczeniu wielu chorób. Aktualnie terapię za pomocą komórek macierzystych wykorzystuje się w leczeniu 70 jednostek chorobowych. Są to głównie choroby układu odpornościowego, krwionośnego, chorób nowotworowych i innych.

Terapia za pomocą komórek macierzystych – co warto wiedzieć

Krew pępowinowa może być wykorzystana nie tylko w leczeniu pacjenta u którego odbywa się pobranie, ale również u jego siostry lub brata i innych, jeśli potwierdzona zostanie tzw. zgodność tkankowa. Musi jednak spełnić określone kryteria jakościowe i ilościowe. Pobrana ilość wystarcza do momentu kiedy dziecko osiąga określona wagę – 40 kg czyli mniej więcej do 11-12 roku życia. Po jej osiągnięciu terapia możliwa jest z wykorzystaniem krwi innych dawców. Nie zawsze też terapia za pomocą komórek macierzystych przynosi spodziewane efekty. Nie ma bowiem pewności, czy terapia z ich użyciem okaże się skuteczna.

Jak jeszcze możesz ochronić dziecko przed skutkami chorób wrodzonych?

Przeszczep komórek macierzystych nie jest jedynym sposobem ochrony dziecka przed skutkami chorób wrodzonych. W Polsce jest już dostępny test NOVA. To bardzo nowoczesne badanie, które pozwala na określenie możliwości zachorowania na 87 chorób wrodzonych. Dodatkowo rodzic uzyskuje też informacje na temat wrażliwości małego pacjenta na 32 substancje zawarte w lekach.

Co daje takie badanie?

Wczesne wykrycie wielu chorób wrodzonych daje szanse na uratowanie dziecku zdrowia a nawet życia. Wykonując test NOVA możesz ochronić swoje dziecko przed:

  •  Niepełnosprawnością psychoruchową
  •  Chorobami nowotworowymi
  •  Ciężkimi uszkodzeniami organów wewnętrznych

Na czym polega wyjątkowość testu Nova

Test Nova wykrywa choroby nim te zaczną się objawiać. Charakterystyczną ich cechą jest to, że rozwijają się na ogół bezobjawowo lub ich objawy są na tyle dyskretne, że nie budzą większego niepokoju ze strony lekarzy. Wiele zmian w genach daje bardzo nietypowe objawy. U noworodka mogą to być np. nadmierna senność, nieregularny oddech i podwyższona temperatura ciała, trudności z karmieniem, wymioty, dziwne odruchy ciała czy drgawki. Rodzice ani pediatrzy nie kojarzą ich z genetyką. Tymczasem niewykryta w porę choroba u dziecka może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, w tym nawet śmierci. Takie przypadki często pozostają niezdiagnozowane i mogą zostać uznane np. za nagłą śmierć łóżeczkową. Wykrycie chorób zanim pojawią się objawy daje nie tylko szansę na wyleczenie, sprawia że niejednokrotnie terapia jest dużo łatwiejsza i tańsza.

Poza liczbą badanych chorób, test Nova wskazuje również na wybór skutecznych metod leczenia teraz i w przyszłości. Bada bowiem rekcję dziecka na określone 32 substancje aktywne wykorzystywane w lekach. Dzięki temu rodzic wie, które leki są bezpieczne dla dziecka, a które mogą wywołać u niego niepożądane reakcje.

Wszystkie artykuły
Back to Top