Depresja u osób z celiakią?

Depresja u osób z celiakią?U osób chorych na celiakię oprócz typowych objawów, takich jak bóle brzucha, biegunki, anemia czy też cukrzyca typu 1 mogą wystąpić także zaburzenia neurologiczne oraz objawy chorób psychicznych.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Celiakia może powodować różnego rodzaju uszkodzenia nerwów obwodowych, dlatego też u pacjentów z celiakią mogą pojawić się nerwice, depresje czy też padaczka. Szacuje się, że u ok.15% chorych na celiakię rozpoznaje się określone zaburzenie psychiczne a u ok. 10% pacjentów występuje depresja. Stany depresyjne występują również u osób, u których zdiagnozowano celiakię a które obecnie przebywają na diecie bezglutenowej. Konieczność eliminacji większości produktów z diety, niemożność skorzystania z oferty większości restauracji czy posiłków serwowanych u znajomych często prowadzi do poczucia inności a co w konsekwencji może wywołać poważniejsze stany depresyjne. Dlatego tak bardzo istotne jest wsparcie ze strony rodziny, znajomych czy też fachowych psychologów.

Celiakia jest chorobą, która polega na trwałej nietolerancji glutenu – białka występującego w zbożach. Jedynym możliwym sposobem złagodzenia objawów choroby jest wyeliminowanie nawet najmniejszych ilości glutenu z pożywienia.

Celiakia nie jest też chorobą łatwą do zdiagnozowania. Do tej pory diagnozy były stawiane na podstawie występowania objawów, wykrywania przeciwciał antygliadynowych oraz antyendomysjalnych a także biopsji jelita cienkiego. Metody te mają swoje plusy i minusy, gdyż badanie poziomu przeciwciał nie zawsze daje wiarygodny obraz zwłaszcza u osób starszych, jak i tych przebywających na diecie bezglutenowej. Z kolei biopsja jelita cienkiego jest zabiegiem inwazyjnym i rodzice małych dzieci niechętnie się na nią decydują.

Celiakia należy do grupy chorób genetycznych, dlatego naukowcy kilka lat temu opracowali testy, które wykrywały u pacjentów dwa typy genów HLA DQ2 i HLA DQ8, odpowiedzialnych za rozwój choroby. Badania genetyczne pozwalają praktycznie w 100% wykluczyć ryzyko rozwoju celiakii u osób, które nie posiadają tych genów. Z kolei u osób posiadających powyższe geny istnieje bardzo duże ryzyko rozwoju celiakii. Wówczas u tych osób bierze się pod uwagę ewentualnie występujące objawy celiakii lub też wykonuje się dodatkowe badania. W tym roku testy DNA na celiakię zostały oficjalnie zarekomendowane przez międzynarodowe ośrodki naukowe jako jedna ze standardowych metod wykorzystywanych w diagnozowaniu celiakii.

Zobacz: Test DNA w kierunku celiakii >>

Powrót


Chętnie doradzimy


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Data publikacji: 18/05/2015, Data aktualizacji: 29/11/2018