Celiakia – rozpoznaj ją zanim będzie za późno

Celiakia objawy jakie są, Czy można wyleczyć objawy celiakii, Czy to objawy celiakii, Czy każdy ma takie same objawy celiakii

Celiakia – rozpoznaj ją zanim będzie za późno

Celiakia objawy jakie są, Czy można wyleczyć objawy celiakii, Czy to objawy celiakii, Czy każdy ma takie same objawy celiakiiCeliakia jest chorobą, której objawy mogą dotyczyć niemalże każdego układu w naszym organizmie, co jest często powodem utrudniającym diagnozę tej choroby. Na celiakię mogą wskazywać sygnały zarówno z układu pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, czy nawet mięśniowego lub kostnego.

Celiakia objawy – jakie są?
Czy można wyleczyć objawy celiakii?
Czy to objawy celiakii?
Czy każdy ma takie same objawy celiakii?

Celiakia objawy – jakie są?

Objawy ze strony układu pokarmowego są najbardziej charakterystyczne, jednak występują u zaledwie kilku procent chorych. Są to przede wszystkim:

Zaburzenia ze strony układu krwionośnego to najczęściej:

  • Anemia
  • Zaburzenia procesu krzepnięcia krwi
  • Nienaturalna bladość

Objawy ze strony układu nerwowego są bardzo podobne do wielu innych chorób, dlatego też często są one mylnie diagnozowane, a należą do nich:

  • Migreny lub bóle głowy występujące mniej lub bardziej regularnie
  • Drżenie kończyn, w niektórych przypadkach nawet padaczka
  • Częste mrowienie w stopach
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłu słuchu oraz równowagi

Kolejne objawy dotyczą układu ruchu, który przy celiakii wydaje się szczególnie delikatny, co objawia się między innymi zanikiem mięśni, częstymi złamaniami kości, bólem w stawach, czy też częstymi skurczami.

Lista objawów celiakii jest bardzo długa, gdyż są one przyczyną niedoboru pierwiastków oraz witamin. Wynika to z zaburzenia procesu wchłaniania substancji odżywczych do krwioobiegu, gdyż choroba prowadzi do uszkodzenia lub zniszczenia kosmków jelitowych odpowiedzialnych za ten proces.

Objawów celiakii możemy również doszukać się na skórze pod postacią obrzęków, podejrzanych pęcherzy, czy przebarwień.

Celiakia może również powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet oraz problemy z zajściem w ciążę. Natomiast u mężczyzn może powodować problemy z erekcją lub obniżenie jakości nasienia.

Czy można wyleczyć objawy celiakii?

Po zdiagnozowaniu celiakii, pierwszym krokiem jest wyeliminowanie glutenu z diety, który jest przyczyną problemów. Jest to najważniejszy element leczenia.

Czasem stosowane są również leki, które mają na celu złagodzenie objawów, jednak nie zawsze. Większość problemów znika sama po zastosowaniu odpowiedniej diety i regeneracji uszkodzonych kosmków jelitowych, co może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat w zależności od wieku.

Dietę bezglutenową należy stosować przez całe życie.

Czy to objawy celiakii?

Jak wynika z powyższych informacji objawów celiakii jest bardzo wiele i mogą dotyczyć niemalże każdego układu występującego w organizmie. Nie oznacza to jednak, iż każdy ból głowy, czy każde problemy trawienne, będą oznaczać nietolerancję glutenu.

Podobne objawy do celiakii (w szczególności ze strony układu pokarmowego) może dać nietolerancja na inne produkty spożywcze np. nabiał. Dlatego istotna jest obserwacja własnego organizmu i jego reakcja na dane produkty spożywcze.

W związku z tym, iż celiakia ma podłoże genetyczne, a podejrzewamy ją u siebie lub członka rodziny, należy udać się na badanie DNA, które pozwoli ją wykluczyć.

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia celiakii będzie u osób, których przodkowie również chorowali. Należy pamiętać, iż choroba jest dziedziczna i możemy przekazać ją naszemu potomstwu.

Czy każdy ma takie same objawy celiakii?

Celiakia u każdej osoby może przebiegać w inny sposób, inaczej się objawiać, mniej lub bardziej łagodnie.

Wszystko zależy między innymi od wieku. Najczęściej u dorosłych rozwija się skrycie, nie dając bardzo długo żadnych objawów. U dzieci natomiast, jest łatwiejsza w rozpoznaniu, gdyż często jest powodem np. niskiego wzrostu i wagi.

U niektórych osób celiakia może przebiegać całkowicie bezobjawowo. W takim przypadku choroba prowadzi do wyniszczenia organizmu ‘’ po cichu ‘’, dlatego po diagnozie należy wyeliminować gluten z diety, nawet jeżeli nie występują żadne niepokojące objawy.

Celiakia wcale nie musi być wyrokiem, mimo iż jest chorobą nieuleczalną. Zastosowanie odpowiedniej diety oraz jej przestrzeganie, pozwoli na całkowitą eliminację jej objawów i w żaden sposób nie musi uprzykrzać nam życia.

Aktualnie producenci żywności dają wiele możliwości, poprzez wypuszczanie na rynek produktów bezglutenowych, po które spokojnie mogą sięgać osoby chore na celiakie, aby ich dieta była ciekawa i urozmaicona. Na początku warto sięgnąć po radę dietetyka, który nauczy nas, jak odpowiednio zbilansować dietę oraz wskaże produkty, po które warto sięgać, a których unikać.

Wszystkie artykuły
Back to Top