CeliakiaCeliakia w Wielkiej Brytanii

Jak sugerują najnowsze wyniki badań, pomiędzy rokiem 1990 a 2011, liczba zachorowań na celiakię w Wielkiej Brytanii uległa aż czterokrotnemu wzrostowi.

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, wywołaną przez gluten. Znaleźć go możemy przede wszystkim w zbożach, takich jak żyto, jęczmień czy pszenica. Nietolerancja glutenu przyczynia się do wystąpienia wielu uciążliwych dolegliwości. Poza tym nieleczona celiakia może doprowadzić do bezpłodności, osteoporozy i raka jelita grubego. Najskuteczniejszą metodą walki z chorobą jest zastosowanie u pacjenta diety bezglutenowej. Eksperci wierzą, że wzrost liczby osób, u których stwierdzono celiakię jest wynikiem lepszej diagnostyki, a nie faktycznym wzrostem liczby chorych.

Wielu niezdiagnozowanych

Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham przeanalizowali dane zebrane w latach 1990-2011, aby dowiedzieć się ile w tym czasie przypadków choroby trzewnej zostało rzeczywiście stwierdzonych. W roku 1990 liczba ta wynosiła 5,2 na 100 tysięcy osób, natomiast w roku 2011 już 19,1 na 100 tysięcy przebadanych. Wcześniejsze testy sugerowały, że 1% populacji może cierpieć na to schorzenie, przy czym zdiagnozowanych było tylko 0, 25% chorych. Wskazywało to, jak wielu Brytyjczyków nawet nie zdawało sobie sprawy ze swojego stanu.

Jak podkreślają eksperci, ¾ niezdiagnozowanych pacjentów to około 500 tysięcy osób. Statystyki te są szokujące i wymagają natychmiastowych działań. Naukowcy zauważają jednak pozytywne zmiany, jakie zaszły w diagnostyce choroby trzewnej na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, za które odpowiedzialne są dokładniejsze i bardziej dostępne testy, umożliwiające wykrycie tej właśnie uciążliwej choroby. Obecność celiakii u badanego pacjenta można stwierdzić na podstawie pobranych próbek krwi. Jest to metoda znacznie łatwiejsza w wykonaniu i mniej inwazyjna od tych, jakie stosowano dawniej.

Większa świadomość społeczna, lepsza diagnostyka

W ostatnich 20 latach społeczna świadomość na temat istnienia celiakii znacznie wzrosła, naukowcy z kolei nieustannie starają się opracowywać nowsze, skuteczniejsze i o wiele tańsze metody badań. Niektórzy specjaliści dopatrują innych bardziej ekonomicznych aspektów wynikających z tego zjawiska. Lepsza diagnostyka medyczna oraz zwiększenie liczby osób ze stwierdzoną celiakią spowoduje, że popyt na produkty bezglutenowe, dostępne w wielu brytyjskich supermarketach diametralnie wzrośnie.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Powrót

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

 

Data publikacji: 12/05/2015, Data aktualizacji: 12/02/2019