celiakia badanie faktyCo może pomóc Ci zajść w ciążę?

Masz problemy z płodnością? Wykonaj badanie genetyczne i sprawdź, czy może być to spowodowane celiakią!

Okazuje się, że w niektórych przypadkach za niepłodność może być odpowiedzialny gluten, a dokładniej choroba, przy której jest on traktowany jako toksyna. Mowa tu o celiakii (trwałej nietolerancji glutenu). Badania dowodzą, iż płodność kobiet z nieleczoną celiakią jest o 40% mniejsza w porównaniu z kobietami zdrowymi. Aż 10-krotnie wzrasta u nich również ryzyko poronień. Jest jednak dobra wiadomość – jeśli przyczyną Twoich problemów z poczęciem dziecka jest celiakia, możesz zajść w ciążę tylko dzięki właściwej diecie.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Czym jest celiakia i czemu ma tak ogromny wpływ na poczęcie dziecka?

Celiakia jest trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu, która zapisana jest w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (HLA DQ2 i DQ8) mogą na nią zachorować. Innymi słowy, jeśli nie masz predyspozycji genetycznych prawdopodobnie nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego najlepszym badaniem na celiakię jest test genetyczny.

 

Celiakia powoduje nieprawidłową reakcję organizmu na gluten (białka zawarte w zbożach ). W związku z tym, że gluten traktowany jest jak toksyna, organizm zwalcza go wytwarzając przeciwciała, które uszkadzają kosmki jelitowe odpowiedzialne za wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia. Suplementy diet które mają przygotować organizm na poczęcie dziecka, w tym przypadku również nie są wchłaniane. Niedobory wynikające z tej choroby prowadzą między innymi do anemii, osteoporozy, zapalenia stawów, zapalenia jelit, a nawet niepłodności czy raka.

Anemia a ciąża

Przy anemii w organizmie brakuje m.in. żelaza, kwasu foliowego, witaminy B6, B12 i K. Według badań niedobór żelaza może wpłynąć na brak owulacji, a nawet jeśli owulacja dojdzie do skutku, jakość dojrzewającej komórki będzie niska. Celiakia ponadto wpływa na krótszy okres płodny- pierwsza miesiączka występuje nawet 2 lata później, a menopauza 4 lata wcześniej niż u zdrowych kobiet. W ciąży anemia może powodować opóźniony wzrost płodu, położenie miednicowe, przedwczesny poród, a nawet poronienie. Celiakia ma wpływ nie tylko na złe wchłanianie, ale również na system immunologiczny (odpornościowy), więc kobieta znacznie bardziej narażona jest na różnego rodzaju infekcje. Przy anemii szansa na poczęcie dziecka i zdrową ciążę spada o 60% w porównaniu do kobiet z odpowiednim poziomem żelaza we krwi.

Kobieta ze zdiagnozowaną celiakią ma szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka!

Najskuteczniejszą i zarazem jedyną metodą leczenia zdiagnozowanej celiakii będzie wprowadzenie diety bezglutenowej. Po eliminacji toksyny jaką w tym przypadku jest gluten, kosmki jelitowe zaczynają się odbudowywać i wchłanianie substancji odżywczych wraca do normy. Ze względu na niższą wartość odżywczą produktów bezglutenowych, taka dieta wymaga oczywiście właściwej suplementacji i konsultacji dietetycznej.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje problemy z niepłodnością spowodowane są celiakią – zrób prosty test genetyczny. To najbardziej pewne badanie pod kątem trwałej nietolerancji glutenu i aby je wykonać możesz być na diecie bezglutenowej. Dodatkowo do każdego wyniku badania otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Wynik możesz też omówić z naszym dietetykiem, dzięki czemu od razu zaproponuje Ci on właściwą dietę, która zwiększy Twoje szanse na poczęcie i zniweluje ryzyko poronienia.

 

 

Dowiedz się więcej:


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik
Data publikacji: 13/04/2017, Data aktualizacji: 24/07/2018