Diagnostyka celiakii

Problemy gastryczne są bezpośrednim wskazaniem do badania na celiakiediagnostyka celiakii

Dokuczają ci uciążliwe bóle brzucha, wzdęcia lub masz problemy z nieregularną miesiączką, a dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków? Wszystkiemu może być winna nieleczona celiakia. Wykonując proste badanie na celiakię możesz szybko zdiagnozować prawdziwe przyczyny swoich dolegliwości i podjąć leczenie. Diagnostyka celiakii nie musi być droga i czasochłonna.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Diagnostykę celiakii warto rozpocząć od testu DNA na celiakie

Diagnostyka celiakii powinna zaczynać się od testu DNA na celiakie.  Badania genetyczne dają większą pewność wyniku niż standardowe badania krwi i jako jedyne badania mogą całkowicie wykluczyć celiakię. Dodatkowo test DNA to jedyne badanie, które możesz wykonać gdy Ty lub Twoje dziecko już jesteście na diecie bezglutenowej. To wyjątkowo ważne, ponieważ nie musisz narażać ponownie siebie i dziecka na nieprzyjemne objawy celiakii, takie jak: ból brzucha, wzdęcia, wymioty…

diagnostyka celiakii

Jeśli wynik badań DNA będzie dodatni ESPGHAN zaleca dalszą diagnostykę celiakii przez wykonanie badań krwi w kierunku przeciwciał tGA i EmA. Jeśli badania serologiczne wykażą obecność przeciwciał i dodatkowo zaobserwowałeś objawy celiakii to lekarz może bez wykonania biopsji jelita. To bardzo istotne- szczególnie dla najmłodszych pacjentów.

 

Diagnostyka celiakii najpewniejsza poprzez test DNA

Najskuteczniejszą ścieżką diagnostyki celiakii jest badanie DNA, które jako jedyne badanie z tak dużą skutecznością i pewnością może w pełni wykluczyć celiakię lub umożliwić jej potwierdzenie –  będzie wskazaniem do dalszej diagnostyki. Jednocześnie pozwala uniknąć biopsji jelita cienkiego. W przeciwieństwie do innych badań, wynik fałszywie dodatni lub ujemny jest niemożliwy. Badanie DNA jest najlepszym i jedynym rozwiązaniem  dla osób już przebywających na diecie bezglutenowej i jeżeli nie chcą przerywać diety diagnostyka celiakii musi zacząć się od badania genetycznego.

Test genetyczny w 2012 uzyskał rekomendację Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które opracowuje m.in standardy diagnozowania celiakii obowiązujące w całej Europie. Diagnozowanie celiakii powinno przebiegać zgodnie z rekomendacjami. 

diagnostyka celiakii 

Badanie DNA na celiakie: 

 •  Pozwala na szybkie zdiagnozowanie celiakii
 • Może zastąpić biopsję jelita
 • Jest proste, wygodne i można je zrobić samemu w domu lub w jednej z 200 placówek w całej Polsce
 • Daje pewny wynik – wynik nie może wyjść fałszywy tak jak ma to miejsce w przypadku badań serologicznych
 • Możliwość wykonania badania ekspresowego wynik już od 3 do 5 dni roboczych – zapytaj nas o to

 

Celiakia to choroba rozwijająca się po cichu i zmieniająca objawy

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu czyli białka zbóż (pszenica, żyto, owies), który w Twoim organizmie powoduje wytwarzanie przeciwciał niszczących jelito cienkie. Polega to na tym, że przeciwciała atakują błonę jelita cienkiego i niszczą kosmki jelitowe. To one są odpowiedzialne za prawidłowe przyswajanie składników odżywczych. Dlatego uszkodzenie ich bezpośrednio wpływa na gorsze przyswajanie mikroelementów w organizmie i skutkuje niedoborami, przez które pojawiają się coraz bardziej uciążliwe dolegliwości. Diagnozowanie celiakii przez biopsje jelita określa stopień zaniku kosmków jelitowych.

Objawy celiakii

Celiakia czyli inaczej choroba trzewna daje różne objawy w zależności od wieku pacjenta – są to objawy gastryczne i poza gastryczne. Te ostatnie najczęściej mylimy z innymi schorzeniami, przez co niewłaściwe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków. Diagnozowanie celiakii jest prostsze jeżeli mamy do czynienia z częstymi objawami.  Najczęstsze objawy celiakii to:

 • ból brzucha i wzdęcia
 • zatwardzenie
 • rozwolnienie
 • anemia
 • wypadanie włosów
 
 • nieregularne miesiączki
 • niedowaga
 • zaburzenia wzrostu
 • zaburzenia płodności
 • zmiany skórne

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko  

Badanie celiakia przychodnia


Warto wiedzieć:

.
Dowiedz się więcej o innych badaniach: badanie przyczyny poronienia, badanie wad genetycznych po poronieniu, badanie płci płodu po poronieniu

 

Na wszystkie twoje pytania dotyczące nietolerancji glutenu, laktozy i innych genetycznych nietolerancji pokarmowych, odpowiemy na czacie, mailowo lub telefonicznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

 


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 05/09/2016, Data aktualizacji: 21/01/2019