Mukowiscydoza i celiakia to choroby genetyczne, które często współwystępują i dają podobne objawy

Mukowiscydoza i celiakia to choroby genetyczne, które często współwystępują i dają podobne objawy

http://www.123rf.com/photo_48933072_book-with-diagnosis-cystic-fibrosis-medic-concept.html?term=cystic%2Bfibrosis&vti=mxt0myrvv5h4lz2dpp

Twoje dziecko pomimo leczenia mukowiscydozy cierpi z powodu bólu brzucha, wzdęć, zapalenia jelita? Możliwe, że choruje również na celiakię. Mukowiscydoza daje podobne a często takie same obawy jak celiakia, dlatego bywa bagatelizowana przez lekarzy. Choroby często współwystępują dlatego wyłącznie leczenie celiakii pozwoli na skuteczne zniwelowaniu uciążliwych objawów mukowiscydozy oraz zapobiegnie rozwojowi innych niebezpiecznych chorób.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Objawy mukowiscydozy i celiakii są takie same

Mukowiscydoza (cystic fibrosis) to najczęstsza choroba genetyczna, na którą może zapaść Twoje dziecko. Jest chorobą przewlekłą i ogólnoustrojową to znaczy, że w raz z rozwojem atakuje coraz więcej narządów uniemożliwiając ich pracę. Przyczyną mukowiscydozy jest mutacja genu CFTR. Istnieje wiele odmian, ale najczęstszą jest mutacja delta F 508. To ta mutacja jest odpowiedzialna za niewydolność trzustki Twojego dziecka. Jego organizm produkuje nadmiernie lepki śluz, który osiada na narządach uniemożliwiając im pracę – głównie w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym. W efekcie dziecko ma kłopoty z przyswajaniem substancji odżywczych z pożywienia i cierpi na swoiste niedożywienie oraz towarzyszące temu objawy gastryczne.

Objawy gastryczne oraz te wynikające z problemów z wchłanianiem pokarmu w mukowiscydozie i celiakii są podobne, a nawet takie same. Wiąże się to z problemami w układzie gastrycznym obu przypadłości. Wspólnymi objawami są:

 zapalenie jelita
wzdęcia
biegunki
ból brzucha
cuchnące stolce
niedowaga

niskorosłość
apatia
zaburzenia psychoruchowe
zapalenie mięśni
przewlekłe osłabienie
obniżenie odporności

Przez podobieństwo symptomów obu chorób po zdiagnozowaniu mukowiscydozy, lekarze często bagatelizują diagnostykę w kierunku celiakii

Jest to niebezpieczne zaniechanie, ponieważ celiakia częściej występuje u osób z mukowiscydozą niż u reszty populacji. Według statystyk 4-5% chorych na mukowiscydozę cierpi także na celiakię. Dlatego po zdiagnozowaniu mukowiscydozy u Twojego dziecka koniecznie wykonaj także test na celiakię! Nieleczona celiakia prowadzi do wielu niebezpiecznych powikłań.

Nieleczona celiakia pogarsza stan zdrowia chorego z mukowiscydozą

Nieleczona celiakia pogarsza stan zdrowia chorego z mukowiscydozą. Dzieje się tak ponieważ podczas mukowiscydozy dziecko cierpi m.in. na zapalenie jelita, wzdęcia, bóle brzucha i in., które jeśli ma celiakie nie ustąpią bez jej leczenia. Objawy mogą się nawet pogłębić! Dodatkowo pacjenci z mukowiscydozą jak i z celiakią maja problem z wchłanianiem pokarmu przez co cierpią na niedowagę i niskorost. Zmiany w jelicie cienkim typowe dla celiakii oraz mukowiscydozy znacząco pogarszają stan odżywienia, a tym samym długość i jakość życia dziecka.

mukowiscydoza a celiakia

Leczenie celiakii pomaga leczyć mukowiscydozę

Głównym celem leczenia pacjentów z mukowiscydozą jest zapobieganie nawracającym stanom zapalnym dróg oddechowych oraz zapobieganie niedożywieniu i innym objawów jak wzdęcia, bóle brzucha, osłabienie, biegunki… Jednym z istotnych elementów leczenia jest prawidłowa wysokoenergetyczna, wysokobiałkowa i wysokotłuszczowa dieta. Jednak jeśli pacjent cierpi również na celiakię to leczenie mukowiscydozy będzie nieskuteczne, gdyż nie przyswaja prawidłowo składników odżywczych. Dzieje się tak bowiem celiakia utrudnia pełne wchłanianie składników odżywczych zatem żadna wysokoenergetyczna dieta nie poskutkuje przybraniem na wadze oraz odżywieniem chorego.

mukowiscydoza a celiakia

Dlatego tylko rozpoczęcie leczenia celiakii równolegle z terapią mukowiscydozy przyniesie oczekiwane efekty. Zniszczone przez celiakię kosmki jelitowe zrekonstruują się co pozwoli na przyswajanie niezbędnych substancji odżywczych a leki na mukowiscydozę rozrzedzą śluz. W efekcie dziecko będzie lepiej przyswajało pokarm.

Co to jest celiakia?

Celiakia to najpoważniejsza nietolerancja pokarmowa. Wywołuje wiele poważnych komplikacji zdrowotnych, a nieleczona może doprowadzić do poronienia, częstych złamań a nawet nowotworu. Niestety przez lekarzy jest rzadko rozpoznawana. Tylko 5% chorych wie o swojej dolegliwości i ma szansę na skuteczne leczenie.

mukowiscydoza a celiakia

Jak zdiagnozować celiakię?

Celiakia to choroba genetyczna zatem najlepszym sposobem na jej zdiagnozowanie to wykonanie testu DNA na celiakię. Dzięki badaniom genetycznym zyskasz pewność co do stanu zdrowia Twojego dziecka oraz Ciebie samej. Jednocześnie test dna na celiakię to jedyne badanie, które w 100% może wykluczyć chorobę lub dać wskazanie do dalszej diagnostyki. Badanie dna jest również rekomendowane przez Europejskie Stowarzyszenie Pediatrii, Gastroenterologi, Hepatologii i Żywienia jako w procesie diagnostyki, szczególnie u osób z objawami celiakii i spokrewnionymi z chorymi na celiakię.

 

.Badanie celiakia przychodnia

 

 

Wszystkie artykuły
Back to Top