Nie udaje ci się dotrzymać noworocznych postanowień? Odpowiedzi szukaj w DNA

DNA a zdrowie

Nie przesadzimy mówiąc, że o najważniejszych aspektach życia człowieka decydują geny. Bo przecież wygląd zapisany jest w kodzie genetycznym. Od genów zależeć będzie w dużej mierze to na jakie choroby zapadniemy w przyszłości. Wreszcie geny będą nam podpowiadały jaką dietę powinniśmy stosować, aby nie przytyć. Warto o tym pamiętać robiąc noworoczne postanowienia.

Chcesz schudnąć w nowym roku? Pokaż nam swój genotyp!

„Schudnę”! To sztandarowe postanowienie noworoczne większości Polaków, głównie pań. Która z nas wraz z początkiem stycznia nie obiecywała sobie, że zrzuci parę zbędnych kilogramów? Niestety wielu kobietom nie udaje się dotrzymać słowa. I to nie z powodu bezczynności czy objadania się, lecz z powodu genów. Tak przynajmniej sądzi część naukowców. Okazuje się, że „geny otyłości” istnieją naprawdę. Nosicielstwo niektórych mutacji genetycznych zwiększa w pewnym stopniu prawdopodobieństwo otyłości. Takim genem będzie np. gen FTO. Czynnik genetyczny nie jest jednak w tym przypadku czynnikiem decydującym. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj środowisko, a więc nasza aktywność fizyczna i to co jemy. Wmawianie sobie, że „otyłość mam w genach, więc i tak nie schudnę” nie powinno być więc pretekstem do niezdrowego trybu życia. Nie u wszystkich osób tzw. dieta „mniej żreć” przynosi jednak zadowalające efekty. Fachowcy uważają, że osoby otyłe powinny uzależnić swoją dietę od typu „genu otyłości”, który posiadają. W przeciwnym razie nie uda im się osiągnąć wymarzonej, szczupłej sylwetki. Mówiąc o genach i odchudzaniu warto wspomnieć również o tzw. genodiecie – diecie, która w Polsce jest jeszcze czymś nowym, a którą stosują największe gwiazdy Hollywood.

Plan żywieniowy zgodny z Twoim DNA. Czym jest genodieta?

Czym jest genodieta Genodieta, zwana inaczej dietą DNA albo dietą genetyczną opiera się na dopasowaniu jadłospisu pacjenta do jego kodu genetycznego. Polega na wyeliminowaniu z diety szkodliwych produktów żywnościowych oraz włączeniu tych, które będą miały korzystny wpływ na organizm człowieka. I to konkretnego człowieka, bo genodieta jest dietą bardzo indywidualną, podobnie zresztą jak ludzkie DNA. Plan żywieniowy układa się na podstawie wyników badania DNA pacjenta.

Dietę zgodną z profilem genetycznym stosuje wiele polskich celebrytek, w tym Joanna Krupa, Agnieszka Szulim czy Kasia Cichopek. Na genodietę skusiła się też ponoć sama Jessica Alba.

Otyłość nie jest jednak jedynym problemem zdrowotnym, w którym udział mają wadliwe geny. Istnieje wiele mutacji genetycznych zwiększających predyspozycje do rozwoju chorób.

Planujesz w nowym roku założyć rodzinę? Sprawdź swoją skłonność do zakrzepicy

Bo na zakrzepicę powinny szczególnie uważać właśnie kobiety w ciąży, gdyż może ona doprowadzić do odklejenia się łożyska, obumarcia płodu, spowolnienia jego rozwoju, a nawet wywołać poronienie czy zespół Downa. Podatność na zakrzepicę wzrasta u nosicieli mutacji genu protrombiny, MTHFR, V Leiden, PAI-1 czy V R2. Mówimy wtedy o trombofilii wrodzonej, czyli skłonności do zakrzepów uwarunkowanej genetycznie. Przed zajściem w ciążę lub też w jej trakcie dobrze jeśli kobieta sprawdzi czy nie posiada, którejś z ww. mutacji. Może to zrobić przy pomocy prostego badania DNA. Dzięki temu zwiększy swoje szanse na ciąże bez komplikacji i szczęśliwy poród.

Chcesz zadbać o zdrowie w nowym roku. Zrób test na mutacje BRCA1 i BRCA2

BRCA1 i BRCA2 a rak piersi

Badania genetyczne na obecność mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 to najpopularniejsze spośród wszystkich testów predyspozycji do raka. U nosicielek tych mutacji prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu piersi czy jajnika wzrasta kilkukrotnie, dlatego powinny one częściej niż inne pacjentki poddawać się badaniom kontrolnym. Mowa tu również o tych pacjentkach, których matki, babcie, a także dalsze krewne chorowały na wspomniane nowotwory. Zmutowany gen jest bowiem często przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Geny kształtują nasze życie. Czy noworoczne postanowienia mają sens?

Geny w dużym stopniu kształtują nasze życie, to nie ulega wątpliwości. Decydują nie tylko o naszym wyglądzie zewnętrznym, ale też umiejętnościach, talencie i upodobaniach. Skoro więc żyjemy według ściśle określonego planu, zapisanego genotypie, to czy robienie noworocznych postanowień typu: „schudnę” ma sens? Przecież mając genetyczne predyspozycje do otyłości powinniśmy być z góry skazani na porażkę. Tak jednak nie jest. Stwierdzona w trakcie badania genetycznego skłonność do jakiejś choroby: zakrzepicy, raka piersi czy też otyłości, nie musi jeszcze oznaczać, że na nią zapadniemy. Jest to jednak szalenie ważne gdy chodzi o profilaktykę tych chorób. Rozpoznanie trombofilii u ciężarnej kobiety pozwali zastosować odpowiednie leczenie, przez co pacjentka być może uniknie powikłań takich jak wady płodu czy poronienie. Pacjentka ze zdiagnozowaną mutacją w genie BRCA1 będzie z kolei bardziej zmotywowana co wykonywania badań kontrolnych, które mogą wykryć raka we wczesnym stadium i uratować jej życie.

Zanim więc spiszemy listę noworocznych postanowień, posłuchajmy najpierw o czym mówią do nas nasze geny. To w nich znajdziemy być może odpowiedź na pytanie o przyszłe zdrowie czy choćby szanse na dziecko. Znając swój genotyp realizacja wielu noworocznych planów stanie się o dużo łatwiejsza.

Powrót


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Wszystkie artykuły
Back to Top