Podwyższone żelazo – dowiedz się czy jest bezpieczne

Co oznacza podwyższone żelazo w organizmie, Ile powinno być żelaza w organizmie, Czy podwyższone żelazo jest niebezpieczne, Podwyższone żelazo u dziecka co robić

Podwyższone żelazo to objaw, którego nie należy lekceważyć. Mało kto wie, że zbyt duża ilość tego pierwiastka jest dla organizmu bardziej niebezpieczna niż jego niedobór (anemia). Jak to w ogóle możliwe? Nadmiar żelaza odkłada się w tkankach i narządach, powodując ich stopniowe zniszczenie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co oznacza podwyższone żelazo w organizmie?
Ile powinno być żelaza w organizmie?
Czy podwyższone żelazo jest niebezpieczne?
Podwyższone żelazo u dziecka – co robić?

Co oznacza podwyższone żelazo w organizmie?

Zbyt wysoki poziom żelaza zawsze powinien być poddany diagnostyce. Co oznacza podwyższone żelazo w organizmie? Najczęściej jest ono związane z chorobą genetyczną – hemochromatozą pierwotną. W jej przebiegu z powodu mutacji w genie HFE zaburzony jest mechanizm blokowania żelaza. W organizmie odkłada się więc go tyle, ile zostaje dostarczone z pożywieniem czy suplementami. W konsekwencji nadmiar pierwiastka odkłada się w narządach i tkankach, stopniowo je wyniszczając.

Ile powinno być żelaza w organizmie?

To, ile powinno być żelaza w organizmie, zależy od płci, wieku i innych czynników (np. ciąża, choroby towarzyszące, zażywane leki). Pierwiastek ten musi być jednak w idealnej równowadze – nie może być ani poniżej normy, ani powyżej. Tak naprawdę to podwyższony poziom żelaza jest bardziej niebezpieczny, chociaż wszyscy boimy się anemii. Niestety często nawet lekarze nie zdają sobie sprawy, jak bardzo nadmiar żelaza może odbić się na zdrowiu.

Czy podwyższone żelazo jest niebezpieczne?

A czy podwyższone żelazo jest niebezpieczne? Tak – żelazo może odkładać się m.in. w wątrobie, sercu, przysadce mózgowej, trzustce czy stawach. W konsekwencji pojawiają się takie objawy i powikłania jak przewlekłe zmęczenie, marskość wątroby, cukrzyca, niepłodność, spadek libido, zaburzenia rytmu serca, problemy ze stawami czy brązowe plamy na skórze.

Podwyższone żelazo u dziecka – co robić?

Twoje dziecko ma nieprawidłowy wynik w badaniu żelaza i zastanawiasz się „podwyższone żelazo u dziecka – co robić”? Na pewno nie lekceważ tego problemu – bardzo ważne jest poznanie przyczyny nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia. Tylko wtedy możliwe będzie uniknięcie powikłań nadmiaru żelaza, a więc i ochrona zdrowia, a nawet życia, dziecka.

Data publikacji: 22/02/2019