Poronienie przyczyny – jakie są najczęstsze powody straty?

Jakie są najczęstsze przyczyny poronień, Jakie są objawy poronienia, Jakie badania po poronieniu wykonać, Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia

Poronienie dotyczy nawet 10-15% ciąż. Najczęściej za stratą stoją choroby genetyczne dziecka, powstające spontanicznie i niezależnie od rodziców. Dzięki badaniu materiału z poronienia można sprawdzić, czy do straty przyczyniła się właśnie taka wada. Poronienie przyczyny – co jeszcze warto wiedzieć?
 
Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?
Jakie są objawy poronienia?
Jakie badania po poronieniu wykonać?
Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie są najczęstsze przyczyny poronień. Warto więc wiedzieć, że do straty przyczyniają się najczęściej choroby genetyczne dziecka – związane z nieprawidłową liczbą, budową czy strukturą chromosomów. Takie wady w większości przypadków powstają losowo. Inne możliwe powody poronienia to problemy genetyczne rodziców (np. nieprawidłowy kariotyp), nieprawidłowości hormonalne, infekcje czy wady w budowie narządów rodnych kobiety.

Jakie są objawy poronienia?

A jakie są objawy poronienia? Stracie ciąży towarzyszą krwawienie/plamienie z pochwy oraz bóle w podbrzuszu i czasem też krzyżu. Nasilenie objawów zależy przede wszystkim od danego organizmu i wieku ciąży (im do poronienia dochodzi później, tym krwawienie i ból mogą być silniejsze).

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Pierwszym badaniem, które warto wykonać po poronieniu, jest badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia. Wykonuje się je na materiale poronnym – to jedyna i niepowtarzalna okazja, żeby sprawdzić, czy do straty przyczyniła się choroba genetyczna płodu (np. zespół Downa czy zespół Turnera).
 
A jakie badania po poronieniu wykonać u rodziców? Dobrze zdecydować się na badania DNA u obojga partnerów – badanie kariotypu i badanie w kierunku celiakii. U kobiety warto zrealizować też badanie w kierunku trombofilii wrodzonej. Inne badania obejmują testy hormonalne, immunologiczne, anatomiczne, infekcyjne i badania nasienia.

Dlaczego warto poznać przyczyny poronienia?

Zastanawiasz się, dlaczego warto poznać przyczyny poronienia? To przede wszystkim szansa, aby lepiej przygotować się do kolejnej ciąży i zwiększyć prawdopodobieństwo szczęśliwego rozwiązania w przyszłości. Dla wielu rodziców to też ważna informacja, która pozwala odzyskać spokój ducha i uwolnić się od poczucia winy.

Data publikacji: 19/02/2019