Badania DNA cena – co ma wpływ na koszt testu na ojcostwo?

Obecnie test na ojcostwo można zrobić nawet za 500 złotych. Czy jednak warto wybierać najtańszą ofertę na rynku? Czy tak tanie badanie może dać pewny i wiarygodny wynik? Badania DNA cena – dowiedz się więcej!

Od czego zależy cena badań DNA?
Czy można odmówić badań DNA?
Czy można sfałszować badania DNA?
Czy badania DNA są wiarygodne?

Od czego zależy cena badań DNA?

Oferty w różnych laboratoriach bardzo różnią się od siebie cenowo. Od czego zależy cena badań DNA i na co zwrócić uwagę, żeby mieć pewny wynik? Jeśli badanie jest bardzo tanie, laboratorium musi na czymś oszczędzać. Często rezygnuje więc z akredytacji, udziału w programach biegłości i kontroli – a są to czynniki, które mają wpływ na pewność wyniku. Zdarza się, że korzysta też z odczynników własnej produkcji zamiast tych wysokiej jakości. Niska cena często jest też ceną początkową, a później wymaga dopłaty, np. za wynik po polsku, dosłanie dodatkowej próbki czy analizę 24 markerów DNA zamiast 16.

Czy można odmówić badań DNA?

Prywatne badania na ojcostwo można wykonać na podstawie dowolnych próbek (również tych dyskretnych, np. maszynka do golenia, włosy z cebulkami, smoczek). Jeśli analizowane są 24 markery DNA, wystarczą ponadto próbki tylko od domniemanego ojca i dziecka. Czy można odmówić badań DNA? Udział w badaniach prywatnych zależy od woli uczestnika.

Czy można sfałszować badania DNA?

Badania genetyczne są najpewniejszym sposobem na sprawdzenie biologicznego pokrewieństwa. Czy można sfałszować badania DNA? Nie ma takiej możliwości – jeśli próbka należy do odpowiedniej osoby, wynik będzie jednoznaczny. A jeśli przed wymazem z policzka uczestnik będzie jadł, pił alkohol czy zanieczyszczał jamę ustną w inny sposób? Wtedy może być konieczne pobranie nowej próbki, jednak bez wpływu na wynik.

Czy badania DNA są wiarygodne?

Chcesz wykonać test na ojcostwo i zastanawiasz się, czy badania DNA są wiarygodne? Jeśli wykonasz je w doświadczonym i akredytowanym laboratorium – tak, będą wiarygodne. Wybierz więc takie laboratorium, które ma akredytację PCA, bierze udział w międzynarodowych programach i korzysta z wysokiej jakości odczynników. Zwróć też uwagę, czy na wyniku znajdują się profile genetyczne – są one dowodem z wykonanego badania.

Data publikacji: 07/01/2019