Badania genetyczne wykonywane po poronieniu

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu, Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu, Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu, Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu

Poronieniem nazywamy przedwczesne zakończenie ciąży, do końca 22 tygodnia jej trwania. Sytuacja jest traumatycznym wydarzeniem dla rodziców, jednak może dotknąć osoby w każdym wieku. Większość poronień spowodowanych jest zaburzeniami genetycznymi – badania genetyczne po poronieniu mogą dać odpowiedź na pytanie, dlaczego doszło do przedwczesnego zakończenia ciąży i czy w przyszłości można zapobiec takiej sytuacji.

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu?
Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu?
Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu?
Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Jakie zrobić badania genetyczne po poronieniu?

Badania genetyczne po poronieniu powinny obejmować analizę materiału DNA, dzięki czemu można ustalić, czy u płodu występowały wady genetyczne. Nawet zdrowi rodzice mogą przekazać dziecku wadliwy materiał genetyczny, który uniemożliwi prawidłowy rozwój ciąży. Badania DNA warto połączyć z określeniem płci płodu, szczególnie że poronienie na każdym etapie ciąży nie wyklucza możliwości starania się o zasiłek pogrzebowy i skrócony urlop macierzyński.

Jak wyglądają wyniki badań genetycznych po poronieniu?

Wynik badania DNA obejmuje szczegółową analizę genetyczną próbki. Badane są chromosomy najczęściej odpowiedzialne za poronienie – X, Y, 13, 15, 16, 18, 21, 22. Wyniki badania DNA mogą także obejmować płeć dziecka – jest to szczególnie ważne wówczas, gdy do poronienia doszło jeszcze przed możliwością ustalenia płci płodu.

Na czym polega badanie genetyczne po poronieniu?

Badanie genetyczne po poronieniu obejmuje analizę materiału genetycznego, który pochodzi z kosmówki. Materiał ten powinien zostać zabezpieczony przez lekarza wykonującego łyżeczkowanie macicy i dostarczony do laboratorium w ciągu 48 godzin od poronienia. Materiał dostarczony do laboratorium jest szczegółowo analizowany pod kątem zaburzeń genetycznych.

Jaka jest cena badań genetycznych po poronieniu?

Cena badań genetycznych jest zróżnicowana, zależy w dużej mierze od wybranego laboratorium. Standardowo tego typu badania DNA to wydatek rzędu 800-1000 złotych. w tej cenie wliczone jest już badanie płci płodu. Oczywiście warto porównać zakres ofert kilku laboratoriów, by wybrać najbardziej opłacalną opcję.

Data publikacji: 14/05/2019, Data aktualizacji: 24/06/2019