fbpx

Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają badania prenatalne z krwi?

Badania prenatalne nieinwazyjne

Badania prenatalne nieinwazyjne sprawdzają zdrowia dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży. Charakteryzują się bezpieczeństwem i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Na czym polegają i co wykrywają badania prenatalne z krwi? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają?

Badania prenatalne nieinwazyjne opierają się na analizie krwi oraz ultrasonografii. Ich celem jest wykrycie ryzyka i nieprawidłowości w rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami, Pozytywny wynik badań prenatalnych z krwi daje rodzicom spokój o zdrowie dziecka, natomiast wynik wskazujący na ryzyko stanowi wskazanie do wykonania dalszej diagnostyki.

Badania prenatalne nieinwazyjne – kiedy są zalecane?

Badania prenatalne nieinwazyjne są zalecane dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka, bez względu na jej wiek [1]. Dzięki nim udaje się oszacować ryzyko wystąpienia różnych chorób genetycznych oraz wykryć zawczasu wady różnych narządów i układów.

Badania prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?

Badania prenatalne z krwi dostępne w Polsce można podzielić na genetyczne (badania wolnego płodowego DNA) oraz biochemiczne. Zobacz obok porównanie testu NIFTY pro, testu PAPP-a i USG oraz amniopunkcji.

 

Przykładem badania genetycznego jest test NIFTY pro zaliczany do grupy NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Natomiast badania, które opierają się na analizie biochemicznej to test PAPP-A oraz test podwójny i test potrójny.

 

Porównanie badań prenatalnych

porównanie badań prenatalnych

Zobacz więcej: Porównanie badań prenatalnych >>

Badania prenatalne z krwi – NIPT cieszą się dużym zainteresowaniem Mam

Najdokładniejsze spośród wymienionych powyżej badań prenatalnych z krwi są badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA (NIPT).

 

To, co je wyróżnia, to nie tylko wysoka czułość (powyżej 99% dla zespołu Downa), ale także najszerszy zakres badanych chorób.

 

Test NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym nie tylko najpopularniejsze trisomie (zespół Downa, Edwardsa i Patau), ale także zespoły trisomii 9, 16, 22, choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Dzięki wysokiej czułości prawidłowy wynik NIFTY pro może pomóc odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji. Dowiedz się więcej o NIFTY pro >>

 

Dlaczego warto wykonać NIFTY pro?


DUŻA DOKŁADNOŚĆ
Wysoka czułość badania, walidacja kliniczna wykonania na 146 958 ciążach.


BEZPIECZEŃSTWO
Do testu NIFTY pro pobiera się krew obwodową matki, dlatego też badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem poronienia i powikłań. Pobranie krwi wygląda jak zwykła morfologia.


WCZESNA WYKRYWALNOŚĆ
Test można wykonać już od 10 tygodnia ciąży.


DOSTĘPNOŚĆ
Badanie NIFTY pro w testDNA wykonywane jest na terenie całej Polski w ponad 250 placówkach i z pobraniem próbki w domu – jest to taka pierwsza oferta na rynku.


SZEROKI ZAKRES
Jeszcze bardziej dokładny i szeroki nieinwazyjny test prenatalny, zakres obejmuje nie tylko powszechnie występujące trisomie, ale też mikrodelecje i mikroduplikacje, takie jak np. zespół DiGeorge’a i zespoły Angelmana/Pradera-Williego.


SZYBKI WYNIK
Maksymalnie do 10 dni roboczych od momentu dotarcia próbek do laboratorium. Jest to maksymalny czas, często wynik dostępny jest szybciej (5-6 dni).


NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANY I SKUTECZNY
Ponad 9 000 000 testów NIFTY wykonanych na całym świecie. Skuteczność NIFTY została potwierdzona w największym badaniu dotyczącym skuteczności klinicznej NIPT.

 

Więcej informacji o NIFTY pro:

Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (kwiecień 2009)

5/5 - (3 votes)

Wszystkie artykuły

Powiązane artykuły

Wszystkie artykuły
Umów