Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają badania prenatalne z krwi?
Badania prenatalne nieinwazyjne sprawdzają zdrowia dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży. Charakteryzują się bezpieczeństwem i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Na czym polegają i co wykrywają badania prenatalne z krwi? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.
- Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają?
- Badania prenatalne nieinwazyjne – kiedy są zalecane?
- Badania prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?
- Badania prenatalne z krwi – NIPT cieszą się dużym zainteresowaniem Mam
Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają?
Badania prenatalne nieinwazyjne opierają się na analizie krwi oraz ultrasonografii. Ich celem jest wykrycie ryzyka i nieprawidłowości w rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami, Pozytywny wynik badań prenatalnych z krwi daje rodzicom spokój o zdrowie dziecka, natomiast wynik wskazujący na ryzyko stanowi wskazanie do wykonania dalszej diagnostyki.
Badania prenatalne nieinwazyjne – kiedy są zalecane?
Badania prenatalne nieinwazyjne są zalecane dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka, bez względu na jej wiek [1]. Dzięki nim udaje się oszacować ryzyko wystąpienia różnych chorób genetycznych oraz wykryć zawczasu wady różnych narządów i układów.
Badania prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?
Badania prenatalne z krwi dostępne w Polsce można podzielić na genetyczne (badania wolnego płodowego DNA) oraz biochemiczne. Zobacz obok porównanie testu NIFTY pro, testu PAPP-a i USG oraz amniopunkcji.
Przykładem badania genetycznego jest test NIFTY pro zaliczany do grupy NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Natomiast badania, które opierają się na analizie biochemicznej to test PAPP-A oraz test podwójny i test potrójny.
Zobacz więcej: Porównanie badań prenatalnych
Badania prenatalne z krwi – NIPT cieszą się dużym zainteresowaniem Mam
Najdokładniejsze spośród wymienionych powyżej badań prenatalnych z krwi są badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA (NIPT).
To, co je wyróżnia, to nie tylko wysoka czułość (powyżej 99% dla zespołu Downa), ale także najszerszy zakres badanych chorób.
Test NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym nie tylko najpopularniejsze trisomie (zespół Downa, Edwardsa i Patau), ale także zespoły trisomii 9, 16, 22, choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Dzięki wysokiej czułości prawidłowy wynik NIFTY pro może pomóc odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji.
Więcej informacji o NIFTY pro:
- Co bada test NIFTY pro? Zakres badania
- Wiarygodność wyniku badania NIFTY pro
- Ubezpieczenie testu NIFTY pro
- Gdzie zrobić test NIFTY pro?
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00
Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (kwiecień 2009)