badania prenatalne nieinwazyjne

Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają badania prenatalne z krwi?

Badania prenatalne nieinwazyjne sprawdzają zdrowia dziecka na bardzo wczesnym etapie ciąży. Charakteryzują się bezpieczeństwem i nie wiążą się z ryzykiem poronienia. Na czym polegają i co wykrywają badania prenatalne z krwi? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

  1. Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają?
  2. Badania prenatalne nieinwazyjne – kiedy są zalecane?
  3. Badania prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?
  4. Badania prenatalne z krwi – NIPT cieszą się dużym zainteresowaniem Mam

Badania prenatalne nieinwazyjne – na czym polegają?

Badania prenatalne nieinwazyjne opierają się na analizie krwi oraz ultrasonografii. Ich celem jest wykrycie ryzyka i nieprawidłowości w rozwoju dziecka jeszcze przed jego narodzinami, Pozytywny wynik badań prenatalnych z krwi daje rodzicom spokój o zdrowie dziecka, natomiast wynik wskazujący na ryzyko stanowi wskazanie do wykonania dalszej diagnostyki.

Badania prenatalne nieinwazyjne – kiedy są zalecane?

Badania prenatalne nieinwazyjne są zalecane dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka, bez względu na jej wiek [1]. Dzięki nim udaje się oszacować ryzyko wystąpienia różnych chorób genetycznych oraz wykryć zawczasu wady różnych narządów i układów.

Badania prenatalne z krwi – jakie są dostępne w Polsce?

Badania prenatalne z krwi dostępne w Polsce można podzielić na genetyczne (badania wolnego płodowego DNA) oraz biochemiczne. Zobacz obok porównanie testu NIFTY pro, testu PAPP-a i USG oraz amniopunkcji. badania prenatalne porownanie

Przykładem badania genetycznego jest test NIFTY pro zaliczany do grupy NIPT (z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing). Natomiast badania, które opierają się na analizie biochemicznej to test PAPP-A oraz test podwójny i test potrójny.

Zobacz więcej: Porównanie badań prenatalnych

Badania prenatalne z krwi – NIPT cieszą się dużym zainteresowaniem Mam

Najdokładniejsze spośród wymienionych powyżej badań prenatalnych z krwi są badania oparte na analizie wolnego płodowego DNA (NIPT).

To, co je wyróżnia, to nie tylko wysoka czułość (powyżej 99% dla zespołu Downa), ale także najszerszy zakres badanych chorób.

Test NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym nie tylko najpopularniejsze trisomie (zespół Downa, Edwardsa i Patau), ale także zespoły trisomii 9, 16, 22, choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Dzięki wysokiej czułości prawidłowy wynik NIFTY pro może pomóc odzyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć niepotrzebnej amniopunkcji.


Więcej informacji o NIFTY pro:


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (kwiecień 2009)

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 24/02/2022, Data aktualizacji: 14/03/2022