Bliźnięta jednojajowe – genetyczny fenomen

Bliźnięta jednojajowe - genetyczny fenomenBliźnięta jednojajowe – genetyczny fenomen

Bliźnięta od zawsze budziły zainteresowanie zarówno w otoczeniu zwykłych ludzi, jak i w środowisku naukowym. Na przestrzeni ostatnich lat prowadzono liczne badania z udziałem bliźniąt, których celem było dokładniejsze poznanie tego genetycznego fenomenu. Okazuje się, że częstotliwość występowania ciąż wielopłodowych jest różna w zależności od regionu świata. Duże znaczenie ma też wiek matki.

Jak właściwie dochodzi do powstania ciąży bliźniaczej? Czym różnią się bliźniaki jednojajowe od dwujajowych? Postarajmy się pokrótce odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Czytaj dalej: Bliźnięta a badania prenatalne

Bliźniaki jednojajowe

Bliźnięta jednojajowe powstają w wyniku podziału jednej komórki jajowej, która została zapłodniona przez jeden plemnik. Płody powstałe w ten sposób rozwijają się w jednym worku owodniowym, nierzadko posiadają także wspólne łożysko. Rezultatem takiego właśnie podziału w okresie zarodkowym jest powstanie dwóch identycznych pod względem genetycznym osób. W efekcie bliźniaki jednojajowe rodzą się zawsze tej samej płci, a pod względem cech zewnętrznych (koloru oczu, włosów, budowy ciała) są niemal jednakowe. Jeśli żyją w tym samym środowisku mogą mieć też zbliżone charaktery i zainteresowania, a nawet cierpieć na podobne schorzenia. Bliźniak jednojajowy jest przykładem genetycznego klona, powstałego jednak w naturalny sposób.

Bliźniaki dwujajowe – bliźniaki, a jednak niepodobne…

Bliźniaki dwujajowe powstają w wyniku podziału dwóch komórek jajowych zapłodnionych przez dwa różne plemniki. Rozwijające się płody będą miały osobne worki owodniowe oraz odrębne łożyska. Bliźniaki dwujajowe w przeciwieństwie do jednojajowych nie będą identyczne pod względem genetycznym, co znajdzie także swoje odzwierciedlenie w odmiennych cechach zewnętrznych. Dwojaczki mogą być tej samej, jak i różnej płci. Ciąży dwujajowej sprzyja zjawisko poliowulacji, czyli uwolnienia się nie jednej a dwóch komórek jajowych w danym cyklu. Genetyczne podobieństwo takich bliźniaków jest porównywalne do podobieństwa występującego między rodzeństwem z dwóch różnych ciąż.

O wszystkim decyduje środowisko…

Coraz częściej mówi się o tym, że to geny mają decydujący wpływ na nasze życie. Taki pogląd jest słuszny, niemniej jednak tylko po części. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o nowych osiągnięciach amerykańskich naukowców, którzy odkryli gen odpowiedzialny za wystąpienie jakiejś cechy czy choroby. Trzeba jednak pamiętać, że na człowieka równie istotny wpływ będzie miało środowisko, a więc otoczenie, w którym żyje i funkcjonuje. Ta zasada doskonale uwidacznia się właśnie u bliźniaków. Istnieją bowiem pary bliźniąt jednojajowych, które pomimo identycznego kodu genetycznego są zupełnie różne. Różnice te wynikają najczęściej z odmiennego środowiska życia (uczęszczania do innej szkoły, klasy, posiadania różnych znajomych). Można jednak przytoczyć wiele przykładów będących odwrotnością takiego zjawiska. Nie tak dawno temu w polskiej telewizji wyemitowano dokument na temat bliźniaków. Przedstawiono w nim m.in. historię rozdzielonych chińskich bliźniaczek – Mii i Alexandry. Dziewczynki przez pierwsze lata swojego życia były wychowywane na dwóch różnych krańcach świata. Dopiero zainicjowane przez rodziców adopcyjnych spotkanie ujawniło, jak bardzo bliźniaczki są do siebie podobne, nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim cech charakteru.

Choć bliźnięta jedno- i dwu jajowe są przedmiotem badań naukowców z całego świata, w dalszym ciągu dla wielu pozostają tajemnicą. Być może kiedyś uda nam się ją rozwiązać…

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

Zobacz też:

Żółtaczka noworodkowa – przyczyna może leżeć w genach!

 

.

Bliźnięta a badania prenatalne

dla spokojnej ciążyW ciąży bliźniaczej rodzice mają możliwość wykonać bezpieczne badanie prenatalne NIFTY pro.

Jest tu zupełnie nieinwazyjny test, który dzięki wysokiej czułości może pomóc zyskać spokój o zdrowie dzieci już od 10 tygodnia ciąży. Jest przy tym prosty i nie wiąże się z ryzykiem poronienia, gdyż do badania pobiera się tylko małą próbkę krwi mamy, jak do zwykłej morfologii.

Poza 3 trisomiamii w ciąży bliźniaczej (trisomia 21., 13. i 18.) badanie NIFTY pro określa również płeć, która jest podawana na wyniku na życzenie rodziców. Dowiedz się więcej o NIFTY pro

Powiązane: 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Wszystkie artykuły
Back to Top