Groźne kosmetyki dla osób chorujących na celiakię

Celiakia a kosmetyki

Podczas ostatniego sympozjum Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego zwrócono uwagę na brak dokładnych informacji na temat składu kosmetyków. Kosmetyki, które zawierają gluten, nie są specjalnie znakowane, co może mieć istotne znaczenie dla osób chorych na celiakię.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

.
Dr Marie L. Borum z Uniwersytetu Waszyngtona twierdzi, że korzystanie z niedokładnie oznakowanych kosmetyków, przeznaczonych zwłaszcza do pielęgnacji twarzy i ust, może przyczynić się do nieoczekiwanej ekspozycji na gluten. Prowadzone przez nią badania były po części spowodowane przez jedną z jej pacjentek – 28-letnią kobietę chorująca na celiakię, u której po użyciu balsamu do ciała reklamowanego jako „naturalny”, nasiliły się objawy choroby. Trudno określić czy gluten był jednym ze składników balsamu, ale objawy u pacjentki ustąpiły po zaprzestaniu stosowania tego kosmetyku.

Ta sprawa pokazuje, jak wiele do życzenia pozostawia kwestia znakowania produktów. W czasie badań pod lupę wzięto 10 największych firm kosmetycznych w USA. Tylko 2 z nich dostarczały wyczerpujących informacji dotyczących składu danych produktów. W 4 firmach na 10 informacja o składnikach zawartych w kosmetykach w ogóle nie była dostępna, nie wspominając już o znakowaniu obecności glutenu czego żadna z 10 firm nie wykonywała.

Znakowanie kosmetyków zawierających gluten tak, jak robi się to w przypadku żywności, może mieć istotne znaczenie dla chorych na celiakię. Nieoznakowane kosmetyki mogą bowiem przyczynić się do zaostrzenia objawów choroby.

20 milionów ludzi na całym świecie choruje na celiakię, jest też cała rzesza osób, u których celiakia nie została dotąd prawidłowo zdiagnozowana. Celiakia to poważna choroba polegająca na trwałej nietolerancji glutenu. U chorych po spożyciu glutenu pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia jak również niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, cukrzyca czy choroby tarczycy. Objawy celiakii nie zawsze są jednoznaczne, dlatego też czasami trudno tę chorobę prawidłowo zdiagnozować. Jedynym skutecznym sposobem leczenia celiakii jest unikanie nawet jak najmniejszych ilości glutenu.

Powrót


Chętnie doradzimy

 


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Data publikacji: 18/05/2015, Data aktualizacji: 21/01/2019